Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wodzisław Śląski: wyjątkowy moment – II Gala Ślubowania na Ucznia Rzemiosła [FOTO]

Facebook Twitter

Będą nowi fryzjerzy, piekarze, elektrycy czy mechanicy samochodowi. Blisko 200 osób złożyło wczoraj (10.10.) ślubowanie na ucznia rzemiosła. Tę wyjątkową w skali kraju uroczystość już po raz drugi zorganizował Cech Rzemieślników i Innych Przedsiębiorców w Wodzisławiu Śląskim.

fot. Cech Rzemieślników i Innych Przedsiębiorców w Wodzisławiu Śląskim

Przez najbliższe 3 lata młodzież będzie się kształciła w kilkunastu zawodach, by później zdać egzamin czeladniczy. Wczoraj podczas uroczystej gali, złożyli ślubowanie i odebrali legitymacje. W rocie ślubowania padły między innymi słowa:

Uroczyście przyrzekam terminować w rzemiośle przez trzy roki, Godnie reprezentować scholarum swoje, Tudzież śląską brać rzemieślniczą. (…).

Mówi starszy wodzisławskiego Cechu, Jerzy Waltar.

Jerzy Waltar: Druga gala ślubowania młodzieży, wprowadziliśmy to takim rysem historycznym w tradycję rzemiosła, kiedy to właśnie młodzi ludzie ślubowali w niektórych cechach na skrzynię cechową, na sztandar cechowy. My postaraliśmy się wznowić te tradycje. Cieszymy się, że młodzież bierze w tym udział. Że mamy blisko 200 młodych ludzi, którzy chcą kształcić się w różnych zawodach. Począwszy od stolarzy, mechaników, cukierników piekarzy, elektryków, mechaników. Mamy szeroką galę zawodów, które kształcimy w naszej okolicy. To nie tylko w Wodzisławiu, ale w całym powiecie są nasi rzemieślnicy rozrzuceni i tam kształcą naszych uczniów.

Jerzy Waltar

Robert Krzyżaniak pytał, dlaczego młodzi ludzie zdecydowali się związać swoją przyszłość z rzemiosłem? Jakie zawody wybrali?

Pod okiem Marty Parmy i Moniki Kondziołki z jednego z zakładów fryzjerskich w Pszowie zawodu uczyć się będą przyszłe fryzjerki.

Na pewno dla nas jest to fajne, że mamy kolejne uczennice, możemy się spełniać i kształcić dziewczyny na dobrych fachowców. Ja myślę, że przed nimi jest wielka przygoda, na pewno przeżyją coś wyjątkowego, nauczą się komunikacji między klientem, między fryzjerami różnymi. Dużo szkoleń przed nimi. Myślę, że będzie fajnie.

Radio 90: Nauczą się robić też fryzury?

Oczywiście, że tak.

Kolejni, przyszli piekarze uczyć zawodu będą się w zakładzie należącym do Grażyny Sobali w Wodzisławiu Śląskim.

Grażyna Sobala: W tej chwili mam piątkę uczniów, jestem bardzo dumna, że decyzją załogi funkcjonujemy na rynku. Że mamy możliwość pracować w trudnej baraży piekarsko-cukierniczej. Że mamy możliwość kształcić uczniów.

Radio 90: Garną się, są chętni, państwo ich chętnie przyjmujecie.

Grażyna Sobala: W tej chwili jest zdecydowani lepiej. Myślę, że wyższa świadomość społeczna jest co do kształcenia zawodowego. Przecież nie każdy musi być magistrem, inżynierem. Nam po prostu trzeba dobrych fachowców i tutaj jest ogromna przestrzeń, właśnie dla nas rzemieślników.

Grażyna Sobala

Dodajmy, że wodzisławski Cech w tym roku zorganizował także jeszcze jedną uroczystości, tym razem dla uczniów, którzy zdobyli już zawód.

Jerzy Waltar: We wrześniu zrobiliśmy tzw. uwolnienie czeladnicze. Czyli wręczenie dyplomów czeladniczych, gdzie młodzi ludzie również dopisali. Wszystko wyglądało bardzo pozytywnie i podejrzewam, że w przyszłym roku znowu zrobimy to uwolnienie czeladnicze. Za trzy lata ci, którzy odbierali dzisiaj legitymację, myślę, że wytrzymają. Niektórych to przerasta różne mamy charaktery po prostu, ale myślę, że wytrzymają.

Foto:  Cech Rzemieślników i Innych Przedsiębiorców w Wodzisławiu Śląskim

Czytaj także

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024