Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wodzisław: Strategia rozwoju sportu bez jujitsu

Facebook Twitter

Nie wszystkie dyscypliny ważne dla młodych zawodników z Wodzisławia znalazły się w propozycji strategii rozwoju sportu miasta. Rada Sportu wybrała cztery priorytetowe: piłkę nożną, koszykówkę, siatkówkę i biathlon.

Nie zgadzamy się, by jujitsu, które w mieście trenuje ponad 150 zawodników, zostało zepchnięte na margines

– mówi w rozmowie z Radiem 90 mistrzyni świata, wielokrotna mistrzyni Europy i Polski, założycielka i trenerka w Akademii Top Team:

Sandra Pniak: Jestem tym rozgoryczona i mocno zasmucona, że praca tak dużego klubu nie została doceniona, tak naprawdę się tego nie spodziewałam. Wydaje mi się, że mamy duże wyniki, dobrą bazę, że zrzeszamy bardzo dużo dzieci , więc chyba wszystko to co powinno być spełnione spełniamy, a mimo tego zagłosowali, że nasza dyscyplina nie znajdzie się. Wierze, że są inni, którzy będą musieli to przegłosować którzy podejmą dobrą decyzję i spojrzą na to bardziej obiektywnie.

Trenerka dodaje, że o jakości prowadzonych zajęć świadczą sami zawodnicy: dzieci i młodzież z Wodzisławia:

Sandra Pniak: Tworzymy klasy sportowe, jest naprawdę duża chęć uczęszczania do nich , dzieci chodzą do klubu popołudniami, trenują. Mamy reprezentantów kadry Polski, mamy 8 medalistów Mistrzostw Polski , wyjeżdżamy na zawody międzynarodowe. Nie tylko chodzi tutaj o te wyniki ale o to, że dzieci przychodzą i nawet jeśli ktoś nie zostanie mistrzem Polski, to znajduje tutaj swój dom, swoją rodzinę. Te dzieciaki z chęcią przychodzą, telefony się nam urywają. Nie dodajemy żadnych plakatów, które zapraszają nowe dzieciaki, bo w dobie pandemii jakby nie przyjmujemy nowych osób, a mimo to są te telefony, więc świadczy to po prostu o tym, że idzie za tym ten dobry głos, że tu jest fajnie, że należy zapisać dziecko, wpajamy odpowiednie wartości i przyjmujemy każdego, bo tak naprawdę każdy może zostać później mistrzem.

Uznanie za dyscyplinę priorytetową ma być sygnałem dla młodych zawodników, że ich codzienny wysiłek jest dostrzegany przez władze miasta. To ważne, by mogli liczyć na stypendia czy nagrody, by była szansa na rozbudowę bazy treningowej. Akademia Top Team może pochwalić się sukcesami swoich zawodników na matach krajowych i zagranicznych. Jest wśród nich 8 medalistów Mistrzostw Polski i sześciu członków Kadry Polski.

Decyzja Rady Sportu podcina skrzydła naszym dzieciom

– mówią rodzice kadrowiczów: Małgorzata Wiśniewska, Małgorzata Buda, Agnieszka Gardian i Maria Zdziebło:

To jest ogromny wysiłek i ogromna praca żeby jakieś sukcesy osiągnąć. Jest nam bardzo przykro z tego powodu, zależy nam na tym żeby miasto też doceniło nasze wysiłki – nasze wspólne rodziców i dzieci, jest to poświęcenie. Wszyscy nasze dzieci dają na stronę, chwalą się, że takie mamy dyscypliny, a tak naprawdę z tym nic nie robią. Każda forma docenienia naszych dzieci, to jest dla nich ogromne wyróżnienie i motywacja do dalszych treningów. To nie chodzi już o sprawy finansowe ale pokazania ich naszej społeczności, że oni walczą (…). Dzieci na pewno czują się też niedowartościowane, to jest bardzo ważne żeby oni czuli się jakby w społeczności tego miasta, że są kimś, a nie że wszystkie inne sporty są ważniejsze.

Tata jednej z zawodniczek, reprezentantki Polski, dodaje, że dzielenie dyscyplin na ważne i mniej ważne jest niesprawiedliwe:

Andrzej Buda: To jest budowanie barier dla nich. Dlaczego inni trenują i są priorytetem a drudzy nie. Jednych pot jest ważniejszy, drugich nie. Sport powinien łączyć i to powinno przyświecać wszystkim, przecież na salach z Akademią Top Team trenują nie tylko nasze dzieci ale również piłkarze, nikomu tutaj nie odmawiamy współpracy. Piłkarze przygotowują się pod kontem wydolnościowym, bardzo sobie cenią te treningi, więc tutaj pracujemy i jesteśmy ze wszystkimi, prosimy wszystkich również o to żeby wspierali nas, żeby pozwalali naszym dzieciom i klubowi się dalej rozwijać, chcemy iść dalej do przodu, niech nam w tym pomogą, będziemy bardzo wdzięczni.

Na jakim etapie są prace nad strategią dotyczącą rozwoju sportu w Wodzisławiu? Czy jest szansa, aby jujitsu znalazło się w gronie dyscyplin priorytetowych? Będziemy o to pytać przewodniczącego Rady Sportu.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 11 maja 2021