Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wodzisław: Winda w szkole specjalnej ma być…czy będzie?

Facebook Twitter

Nowoczesna winda ma pojawić się w Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Wodzisławiu. Takie plany ma Starostwo Powiatowe, które chce sfinansować inwestycję.

Teraz jest tam platforma, którą dzieci na wózkach są przewożone między piętrami, ale nie spełnia ona wymogów technicznych, często ulega awariom, które są bardzo kosztowne w naprawie. Stąd decyzja o budowie windy wewnątrz budynku. Będzie ona obsługiwać wszystkie kondygnacje:

Wojciech Raczkowski: Zostaną zastosowane znaczenia wizualne oraz komunikat głosowy, który będzie informował o położeniu kabiny, otwieraniu czy o zamykaniu drzwi. Barwa i jaskrawość drzwi będzie kontrastowała z wykończeniem ścian, tak aby osoby słabowidzące, niedowidzące czy też osoby starsze, które czasami tą szkołę odwiedzają, nie miały problemu z rozpoznaniem wejścia to samego dźwigu. Te barwy, które będą stosowane dla oznaczenia windy i jej infrastruktury, były rozpoznawalne także przez osoby cierpiące na tak zwany daltonizm.

– mówi rzecznik wodzisławskiego starostwa powiatowego. Będzie też instrukcja dźwiękowa na wypadek awarii dźwigu….

Wojciech Raczkowski: Wszystkie przyciski kabiny windy mają zostać oznaczone alfabetem Braille’a, dodatkowo też mają spełniać wymogi kontrastu dobrego ich postrzegania. Ponadto kabina windy ma być wyposażona w takie sygnalizatory obwódki przycisku, tak aby można było bez większych problemów i bez większego wysiłku te przyciski, nawet w przypadku osób niewidomych czy niedowidzących, odnaleźć.

Inwestycja jednak odwleka się w czasie. W przetargu na budowę windy w szkole specjalnej przy ulicy Kopernika złożone zostały dwie oferty na kwoty wyższe niż zabezpieczone środki w budżecie. Przetarg musiał zostać unieważniony i ogłaszany będzie kolejny.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 lipca 2021