Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Wodzisław zaprasza do nowej galerii

Facebook Twitter

Nowe miejsce na kulturalnej mapie Wodzisławia. Teraz wybierając się na Stare Miasto, można zajrzeć do Galerii Muzeum, jaką otwarto na rogu ulic Styczyńskiego i Aptecznej.

Na pierwszej wystawie pod arkadami pokazany jest wodzisławski rynek sprzed lat:

Musimy uzmysłowić sobie, że Wodzisław w czasach historycznych był małym miasteczkiem, ograniczonym do starego miasta, do starówki wodzisławskiej. Ten obwód był bardzo wąski. W rzeczywistości ta rozbudowa nastąpiła po 1945 roku. Ważne, żeby człowiek nie przechodził bez refleksyjnie, czy traktował obiekty tylko funkcjonalnie. Dlaczego w Wodzisławiu jest rynek, co spowodowało, że w północnej części miasta znalazł się kościół parafialny, poniżej rynek. Po zachodniej stronie miejsce dla franciszkanów. Każde miasto ma swój kod genetyczny, który gdzieś drzemie, tu jest pokazany. 

mówi Sławomir Kulpa, dyrektor muzeum w Wodzisławiu. A ze zdjęć w Galerii Muzeum można dowiedzieć się na przykład, że w latach 60-tych na wodzisławskim rynku mieścił się dworzec PKS. Placówka przygotowała miejsce, w którym kiedyś ponoć stał kiosk, tak by mogła tam funkcjonować galeria pod chmurką:

Trzeba było zgody na zajęcie tej przestrzeni, zrobienie projektu do Śląskiego Konserwatora Zbytków. Jest to wszystko zaakceptowane i zagospodarowane. Oświetlone jest stylizowanymi lampionami, nawet wieczorem będzie można obejrzeć to miejsce, jest czujnik świetlny. Mini kamera w przypadku różnych wydarzeń może być potrzebna. 

Wystawy w Galerii Muzeum mają zmieniać się co kwartał. A przypomnijmy, że to forma prezentacji zbiorów w czasie, kiedy główna siedziba placówki, czyli Pałac Dietrichsteinów, jest remontowana.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 lutego 2020