Wodzisławianie z przypiętymi żonkilami. Dziś 80. rocznica powstania w getcie warszawskim
Wodzisławianie z przypiętymi żonkilami. Dziś (19.04.) 80. rocznica powstania w getcie warszawskim. Wybuchło dokładnie 19 kwietnia 1943 roku. Trwało miesiąc i pochłonęło dziesiątki tysięcy ofiar. Symbolem pamięci o ofiarach stały się żółte żonkile.
80. rocznica powstania w getcie warszawskim
Na ulicach Wodzisławia rozdawali je z inicjatywy Centrum Aktywności Społecznej m.in. uczniowie wraz z nauczycielami z tamtejszym podstawówek, a także słuchacze Uniwersytetu III Wieku. W sumie żonkile trafiły do blisko pół tysiąca mieszkańców.
W akcję włączyła się Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna, która zorganizowała do młodzieży także wykład na temat historii Żydów wodzisławskich:
Agnieszka Tatuś: To jest jednolity wzór żonkila, bo żonkil jest symbolem tej akcji. Żonkile Marka Edelmana. Co roku chodził pod pomnik Powstańców Getta Warszawskiego i składał żółte kwiaty. Do niego dołączali się inni. I ten żonkil stał się takim symbolem. Jest to jednolity wzór, który właśnie w całej Polsce, a nie tylko już w Polsce, bo również poza granicami te żonkile są wysyłane, są właśnie takim symbolem i przypinamy sobie je w tym dniu 19 kwietnia na pamiątkę tego wydarzenia
– wyjaśnia Agnieszka Tatuś z wodzisławskiej biblioteki.
Wodzisławianie z przypiętymi żonkilami
W Wodzisławiu gmina żydowska powstała w 1854 roku. Społeczność liczyła wówczas około 350 Żydów. Przez kilkadziesiąt lat zasiadali oni w zarządzie miasta oraz pełnili funkcje radnych. Większość z nich trudniła się handlem. W mieście otworzono nawet szkołę żydowską. W 1920 r. w Wodzisławiu żyło ok. 100 Żydów. Ostatecznie z powodu braku wyznawców w 1924 r. gmina żydowska w Wodzisławiu została rozwiązana.
Więcej zdjęć:
Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!