Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wodzisławscy strażacy podsumowali rok 2021. Sporo interwencji związanych z pogodą

Facebook Twitter

620 interwencji, tylko w maju i tylko związanych z podtopieniami. Tyle zgłoszeń napłynęło do wodzisławskiej straży pożarnej w ubiegłym roku po nawałnicach, które nawiedziły nasz region.

fot. powiatwodzislawski.pl

Straż pożarna w Wodzisławiu Śląskim, podczas posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa i Porządku podsumowała miniony rok. Jak relacjonował Marek Misiura, Komendant Powiatowy PSP, 2021 był rekordowy, jeśli chodzi o liczbę interwencji przeciwpożarowych.

Odnotowaliśmy 2097 zdarzeń, z czego 321 to były pożary, 1624 stanowiły miejscowe zagrożenia, a 152 z nich to alarmy

– powiedział komendant. Odnotowano znaczny wzrost interwencji w gminie Lubomia, w Rydułtowach i gminie Gorzyce. Interwencje na terenie Wodzisławia Śląskiego stanowią ponad 24% wezwań na terenie powiatu. Skąd ten wzrost? Jak tłumaczył M. Misiura, 13 maja 2021 roku w godzinach popołudniowych odnotowano bardzo intensywny opad deszczu trwający kilka godzin, co spowodowało, że na terenie tych czterech wymienionych samorządów strażacy zostali wezwani do 620 interwencji.

Interwencje związane z nawałnicą, która przeszła przez powiat wodzisławski w maju ubiegłego roku, zajęły strażakom kilka dni

– podsumował. W maju zeszłego roku odnotowano 727 interwencji.

Zmieniają się statystyki

Komendant wskazał także, ile zdarzeń odnotowano na 1000 mieszkańców.

Wcześniej, gdy prowadziliśmy takie statystyki, było to 9 lub 10 zdarzeń na 1000 mieszkańców. W zeszłym roku wskaźnik ten wyniósł 13,4 zdarzeń na 1000 mieszkańców

– relacjonował.

PSP i OSP zyskały nowy sprzęt

Dzięki działaniom podjętym przez strażaków w zeszłym roku, przy wsparciu samorządów powiatu, m.in. powiatu wodzisławskiego, który przekazał 350 tys. zł, jednostki PSP i OSP wzbogaciły się o nowy sprzęt. Nowe samochody w zasobach strażaków powiatu wodzisławskiego to średni samochód gaśniczo-ratowniczy na podwoziu marki Scania, ciężki wóz Scania oraz średni samochód gaśniczo-ratowniczy na podwoziu marki Renault. Pierwszy trafił do Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śl., drugi do JRG PSP w Rydułtowach, a trzeci do Ochotniczej Straży Pożarnej w Gogołowej. Poprzedni pojazd tej ostatniej jednostki został niedawno podarowany przez władze Mszany strażakom z Obwodu Lwowskiego na Ukrainie. Całkowita wartość samochodów wynosi 3 mln zł, z czego samorządy wyasygnowały 1,2 mln zł.

Raport PSP został jednogłośnie pozytywnie zaopiniowany przez członków komisji bezpieczeństwa. Starosta Leszek Bizoń złożył podziękowania za zaangażowanie strażaków i ich wkład w zapewnianie bezpieczeństwa mieszkańcom powiatu.

Dziękuję Komendantowi Państwowej Straży Pożarnej za zaangażowanie w pracę, a także za upór w dążeniu do rozwijania jednostki

– powiedział na posiedzeniu komisji bezpieczeństwa Leszek Bizoń.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj