Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wodzisławska chirurgia zawieszona

Facebook Twitter

Oddział chirurgiczny w wodzisławskim szpitalu od wtorku (01.10.) zamknięty przez najbliższe trzy miesiące. Ten kluczowy dla funkcjonowania lecznicy oddział zostaje od 1 października zawieszony, bo zabrakło lekarzy.

Arkadiusz Żabka odwiedził dziś wodzisławski szpital, gdzie rozmawiał z jedną z pacjentek:

Wyremontowano- z tego co wiem- te sale operacyjne wyłożono ogromne pieniądze. Teraz chirurgów brakuje, ktoś tu pomylił role chyba.

Radio 90: Lekarze chcą więcej zarabiać

Chcą więcej zarabiać. Uważam, że jest to normalna kolej rzeczy.

Radio 90: To kluczowy oddział dla szpitala.

Jest to kluczowy oddział i przyznam szczerze, że chirurgia, ortopedia, która w krótkim czasie się rozwinęła i bardzo szybko się zamknęła, więc nie wiem, jest nowy dyrektor, być może zrobi coś, żeby było lepiej- no zobaczymy.   

Faktycznie szpital ma nowego dyrektora. Od kilku tygodni placówką kieruje Krzysztof Kowalik. Jak przyznaje w rozmowie z naszym reporterem, decyzja o zawieszeniu pracy oddziału chirurgicznego była konieczna, bo czterech chirurgów, którzy w czerwcu zdecydowali się zrezygnować z pracy, nie powróciło do lecznicy. Piąty chirurg w miniony piątek (27.09.) przyniósł zwolnienie lekarskie:

To jest kluczowy oddział dla tego szpitala i w dłuższej perspektywie nie wyobrażam sobie, żeby w tym szpitalu nie było oddziału chirurgii. Na dziś sytuacja kadrowa, tej kadry medycznej, lekarskiej zmusiła mnie do tego, żeby taką decyzję podjąć, przy czym chciałbym zapewnić wszystkich pacjentów powiatu, że dyrekcja tego szpitala robi wszystko, żeby to zawieszenie trwało jak najkrócej i żeby ten oddział ruszył jak najszybciej. Później zakładam, że to będzie 1 stycznia przyszłego roku.

Radio 90: Co w przypadku, gdy nie ud się znaleźć lekarzy. Mówimy o zamknięciu szpitala? Mówimy o ograniczeniu działalności?

Mamy taką możliwość, żeby to zawieszenie przedłużyć o kolejne trzy miesiące. Maksymalnie to jest sześć miesięcy. Zakładam, że ten oddział będzie funkcjonował, tak jak powiedziałem, nie wyobrażam sobie tego szpitala powiatowego bez oddziału chirurgii.

Dyrektor Kowalik prowadzi rozmowy z lekarzami, którzy odeszli i poszukuje nowych. Wszystko rozbija się o pieniądze, bo lekarze stawiają dość wysokie wymagania finansowe. Zawieszenie oddziału chirurgicznego to także problem zagospodarowania pielęgniarek.

Z pielęgniarkami rozmawiałem, pielęgniarki poprosiłem o to, żeby dały kierownictwu dyrekcji szpitala kredyt zaufania i żeby poczekały z decyzjami, żeby w dalszym ciągu tutaj pracowały w szpitalu. Niemniej jednak pacjenci zostali zabezpieczeni w ten sposób, że będziemy utrzymywać dyżur chirurga w izbie przyjęć przez 24h/na dobę i te przypadki, które będą mogły być tutaj zaopatrywane, będą pacjenci mieli to zabezpieczenie. Drugi chirurg będzie dyżurował pod telefonem. Jeżeli będą to bardziej skomplikowane sytuacje, to będziemy mieć możliwość, żeby ten chirurg w ciągu krótkiego czasu pojawił się w szpitalu.

Część pacjentów została już zwolniona do domu, kilku zostało przeniesionych na oddział ortopedii oraz internistyczny. Niezależnie od tego wodzisławska lecznica podpisała umowy ze szpitalami w Rybniku Jastrzębiu i Raciborzu i tam mają być kierowani pozostali pacjenci. Aby oddział chirurgiczny mógł funkcjonować potrzeba minimum pięciu lekarzy, optymalne rozwiązanie to ośmiu chirurgów.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024