Wodzisławska Noc Teatrów. Komedia dell’arte w centrum miasta
W malowniczej scenerii wodzisławskiej starówki, w jeden wieczór i noc z miejsca na miejsce, z placu na podwórko czy rynek, wędruje teatralna publiczność, podążając na kolejne spektakle grane tam na plenerowych scenach.
Wodzisławska Noc Teatrów już w najbliższą sobotę
Tym razem motywem przewodnim będzie komedia dell’arte.
Na start warsztaty w Pałacu Dietrchisteinów
– zapowiada Zofia Bornikowska z Teatru Classic Balanga, organizatorka Wodzisławskiej Nocy Teatrów.
Zofia Bornikowska: Warsztaty z Agnieszką Cianciarą-Fröhlich, która prowadzi trupę „Komedianty”, ale też jest takim nauczycielem komedii dell’arte w Polsce. Razem ze swoim mężem Jonathanem Fröhlichem prowadzą „Teatr Komediantów” w Krakowie. Nigdy do tej pory nie udało nam się tak terminów dograć, choć przyznam, że walczyliśmy o nich już od ośmiu lat. I wreszcie się udało. Serdecznie zapraszam na warsztaty. A potem o osiemnastej będzie spektakl „Oberża pod złamanym groszem” -klasyka absolutna na tle pałacu Dietrichsteinów, rozgrywać się będzie ta komedia.
Wcześniej, zanim spektakl przy pałacu – propozycja dla cały rodzin, „Calineczka”:
Zofia Bornikowska: Taka Calineczka zrobiona przez Teatr Sztukownia. Uwspółcześniona absolutnie wersja, ponieważ twórcy uznali, że w dzisiejszych czasach już nie można zostawić Calineczki taką bezradną dziewczynką, która jest zupełnie pozbawiona jakiejkolwiek możliwości poradzenia sobie. I też uczyć dzieci uderzania do dorosłych i radzenia sobie w życiu.
O 19.30 pantomima.
Zofia Bornikowska: Z Warszawy teatr Mimo. I Bartłomiej Ostabczuk, aktor mim, który założył teatr w Warszawie, ale też jest wykładowcą sztuki pantomimy w naszych polskich uczelniach, w warszawskiej Akademii Teatralnej. Ale też czeskich, trochę zna rejon Śląska, ale do Wodzisławia przyjedzie po raz pierwszy. Serdecznie zapraszam. Cafe Silencio na środku rynku w Wodzisławiu, Bartłomiej Ostabczuk i Teatr Pantomimy.
A co pokażą gospodarze, czyli Classic Balanga?
Zofia Bornikowska: „Spragnione istnienia” – sztuka María La Palma Reyes w tłumaczeniu Henryka Paprockiego. Jesteśmy, to trzeba powiedzieć, zafascynowani twórczością i życiem Witkacego. I ta sztuka jest biograficzna, ale też wiadomo, jak to Classic Balanga z prologiem, impro i epilogiem impro bez tego też nie może być, ale też inspirowanym z kolei sztuką Kantora „Szatnia i Nadobnisie”. Serdecznie zapraszam. Witkacy cudowny artysta. Uważam, że powinien być równie znany jak Salvador Dali czy Van Gogh. Jego twórczość jest ciągle odkrywana i również na świecie, bo Mari La Palma Reyes napisała taką biograficzną właśnie sztukę o Witkacym.
Finał Wodzisławskiej Nocy Teatrów będzie muzyczny: o 22.30 koncert Smugi, zespołu, który również będzie grał na żywo do spektaklu „Człowiek Spragniony Istnienia”. Wydarzenie jest bezpłatne.
Czytaj także: