Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wodzisławska starówka wypięknieje. Takie są plany

Facebook Twitter

Szpilkostrada, nowe oświetlenie, parasolki rozwieszone między kamienicami. To propozycje władz miasta na ożywienie wodzisławskiej starówki. Urzędnicy chcą poprawić wygląd ulic wokół rynku, a także zachęcić mieszkańców do częstszego odwiedzania centrum miasta.

Mówią Prezydent Wodzisławia Mieczysław Kieca i mieszkańcy:

Kieca: Elementem pierwszym byłaby wymiana oświetlenia na ulicach Starego Miasta, tu już mamy projekt z pozwoleniem na budowę zaakceptowany przez konserwatora zabytków, oczywiście światło ledowe. To także pokazuje politykę niskoemisyjną i pewną oszczędność środków wydawanych na ten dział budżetowy miasta.

Mieszkańcy: Mi to nie przeszkadza, ale Stare Miasto niech będzie po staremu. Tak biegam, że do góry nie patrzę.

Kieca: Chciałbym, aby była stopniowa modernizacja (…) w zakresie tych szpilkostrad, traktów bardziej wygodnych, przyjaznych dla matek z wózkami, osób poruszających się.

Mieszkańcy: Coś można zmienić, ułatwić chodzenie na szpilkach, myślę, że może to wypalić.

Kieca: Są to na tyle szerokie ulice, o wysokiej zabudowie, patrząc do góry, że można myśleć o różnego typu elementach, girlandy, chociażby te parasolki. Chodzi o coś ciekawego, co przyciągnie, co zmieni oblicze tej części miasta, co spowoduje, że będą to deptaki, na których w sposób bardziej przyjazny będziemy się poruszać.

Mieszkańcy: Myślę, że nie ma w ogóle ludzi… Za mało się dzieje w Wodzisławiu. Wszyscy uciekają.. Rybnik, Jastrzębie… (…)

Kolorowe parasolki znamy już z dróżki profesora Libury w Rybniku. Pojawiły się tam w ubiegłym roku, za nimi drugi sezon i jak sprawdziliśmy w rybnickim magistracie: są z nich zadowoleni. W tej chwili parasolki zostały zdjęte na okres jesienno-zimowy, wrócą na wiosnę, prawdopodobnie nowe, ponieważ jak się okazało, by wyglądały ładnie trzeba je wymieniać co sezon. Jedna parasolka to koszt 12 złotych, w Rybniku jest ich 20, dają realny cień latem, którego w mieście brakuje, dlatego Zieleń Miejska rozważa, czy nie umieścić ich w jeszcze innych miejscach.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 maja 2022