Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wojewoda śląski: Ponad 160 ognisk koronawirusa w województwie śląskim

Facebook Twitter

164 ogniska Covid-19 w województwie śląskim, ok. 75% to ogniska w szkołach, przedszkolach i żłobkach. Takie dane podał szef śląskiego sanepidu Grzegorz Hudzik. Z badań wynika, że w naszym regionie dominuje wariant typu Delta, a największą grupą, która podlega hospitalizacji i u której obserwuje się ciężki przebieg choroby, są osoby niezaszczepione.

Fot. katowice.uw.gov.pl

Jarosław Wieczorek wojewoda śląski zwraca uwagę, że znaczący wzrost zakażeń utrzymuje się od 4 tygodni i w prognozach są kolejne wzrosty. Dlatego do 22 listopada w województwie śląskim zwiększona zostanie baza łóżek covidowych do ponad 1800, do tego dochodzi szpital tymczasowy w Pyrzowicach.

Służby apelowały o przestrzeganie zasady DDM: dezynfekcja, dystans, maseczka oraz o szczepienia. Jak powiedział Grzegorz Hudzik, będziemy mogli poczuć się bezpiecznie, jeśli zaszczepionych zostanie ponad 80 % mieszkańców Śląska, na razie to około 60 %. Dziennie szczepi się 6 150 osób.

Jarosław Wieczorek: Dla przypomnienia, w szczycie trzeciej fali ponad 5 000. naszych mieszkańców znajdowało się pod opieką lekarzy w szpitalach, na dzisiaj jest to zdecydowanie liczba poniżej 1 000. Liczymy na to, że rzeczywiście takich wzrostów nie będzie

– mówił na konferencji prasowej wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

na zdjęciu przy mikrofonie: Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski

Grzegorz Hudzik: Żeby żyć, ten wirus zrobi wszystko, żeby zaatakować wrażliwe osoby. A kto jest wrażliwą osobą? Wszyscy ci, którzy nie nabyli odporności w toku naturalnego zachorowania i ci, którzy nie korzystają z możliwości szczepień ochronnych (…) Miejmy nadzieję, że jeszcze jest czas i zdołamy podbić skutecznie uodpornienie populacyjne

– zaznaczył dyrektor WSSE Katowice. Zaapelował również do już zaszczepionych, by nadal stosowali zasadę DDM, czyli dystans, dezynfekcja i maseczka, bo choć przebieg choroby jest łagodniejszy, to osoby takie nadal mogą się zakazić.

Grzegorz Hudzik, dyrektor WSSE Katowice

Kwestię stosowania się do nakazów sanitarnych podniósł również Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji, który podkreślił, że o ich przestrzeganie dba polska Policja, a aktywność funkcjonariuszy w tym zakresie wraz ze wzrostem zakażeń związanym z kolejną falą koronawirusa wzrosła 4-5-krotnie.

Mariusz Krzystyniak: Przed czwartą falą ujawnialiśmy ok. 200-250 wykroczeń związanych z nieprzestrzeganiem reżimów sanitarnych. Obecnie jest to rząd ok. 1000 wykroczeń dziennie (…) Nasza aktywność przebiega na wielu polach – są to zarówno środki transportu, jak i obiekty wielkopowierzchniowe. Realizujemy to w różny sposób, przede wszystkim poprzez obecność w tych miejscach

– mówił insp. Mariusz Krzystyniak.

insp. Mariusz Krzystyniak, Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji

Z uwagi na sygnały napływające od zaniepokojonych pasażerów, funkcjonariusze we współpracy z WSSE i Służbą Ochrony Kolei prowadzą też patrole w pociągach. Jak zapowiedział wiceszef śląskiego garnizonu Policji, działania te będą w najbliższych dniach kontynuowane.

Zobacz całą konferencję:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 2 grudnia 2021