Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wojewoda nie chce oceniać decyzji Rybnika o odmowie sprzedaży węgla. 90 % gmin na Śląsku będzie to robić

Facebook Twitter

90 %  gmin w województwie śląskim postanowiło przystąpić do sprzedaży węgla mieszkańcom po preferencyjnych cenach. Trwa weryfikacja, które miejscowości nie chcą tego robić. Wiadomo, że wśród nich jest Rybnik. Miasto zdecydowało, że nie będzie dystrybuować opału.

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek pytany przez Arkadiusza Żabkę o sprawę, nie chce komentować decyzji prezydenta Piotra Kuczery.

Jarosław Wieczorek: Trwa w tej chwili weryfikacja, zobaczymy ile gmin rzeczywiście złożyło stosowne oświadczenie. Z takich wstępnych deklaracji to około 90 % (…).

Radio 90: Jest Pan zaskoczony stanowiskiem miasta Rybnika?

Jarosław Wieczorek: Trudno mi to oceniać. Miasto Rybnik oceniło, że mieszkańcy nie potrzebują wsparcia ze strony gminy, ale liczę na to, że mieszkańcy nie zostaną sami sobie, może zgłosi się sąsiednia gmina, czy inny podmiot uprawniony w ustawie i mieszkańcom będzie sprzedawał węgiel na preferencyjnych warunkach.

Udział w dystrybucji był dobrowolny

– dodaje wojewoda Wieczorek:

Jarosław Wieczorek: Samorządy oczekują by być samorządne, mogły podjąć decyzję (…). Ocena tego jest po stronie mieszkańców, czy decyzja danego włodarza była słuszna czy nie. Naszym celem i zadaniem było dać narzędzie i wsparcie, to uczyniliśmy.

W sumie w województwie śląskim jest 167 gmin. Wiadomo, że do programu sprzedaży węgla przystąpiły wszystkie gminy powiatu wodzisławskiego, Żory, Jastrzębie- Zdrój, Racibórz, Czerwionka- Leszczyny, Cieszyn.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 lutego 2023