Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Wojewoda śląski się myli” – mówi o decyzji Jarosława Wieczorka, prezydent Piotr Kuczera

Facebook Twitter

Wojewoda śląski się myli - tak prezydent Rybnika Piotr Kuczera komentuje jego decyzję, o wstrzymaniu budowy drogi rowerowej między ulicą Rzeczną a Obwiednią Południową.

Piotr Kuczera prezydent Rybnika

Przypomnijmy, kilka dni temu władze Rybnika korzystając z tzw. specustawy, weszły na prywatną działkę i wycięli drzewa, by poprowadzić tam dalszą część bulwarów. Jednak zdaniem wojewody Jarosława Wieczorka rację mają protestujący mieszkańcy, którzy wskazywali na niezgodność procesu przygotowania inwestycji z obowiązującymi przepisami.

W ocenie wojewody działanie prezydenta Kuczery było bezprawne, bowiem specustawa dotyczy jedynie budowy czy też rozbudowy drogi publicznej. Omawiana ścieżka rowerowa nie jest jednak planowana w pasie drogowym. Z tym nie zgadza się prezydent Rybnika.

Piotr Kuczera: Tutaj pan wojewoda się po prostu myli. Dokumentacja, którą przekazaliśmy, jest dokumentacją na drogę publiczną z kanałami, z oświetleniem, z całą infrastrukturą, która jest zgodna z polskim prawodawstwem. Ten interes społeczny powinien mieć pierwszeństwo przed indywidualnym. W polskim prawodawstwie brakuje kilku specustaw, na pewno takich, które pozwalałby nam rozbudowywać sieci ciepłownicze, na pewno takich, które by pozwalała rozbudowywać drogi rowerowe. Stąd, aby wybudować drogę rowerową, skorzystałem z możliwości budowy drogi publicznej. Proszę też pamiętać, że rybnickie bulwary mają w tym roku 2 miliony użytkowników.

Prezydent Kuczera podkreślał w porannej rozmowie, że 30 rodzin, nie protestowało, a problemy są tylko z dwiema. Jak mówił, po wstrzymaniu inwestycji przez wojewodę, wstrzymana jest też wypłata odszkodowań:

Piotr Kuczera: Pan wojewoda tutaj trochę taką niedźwiedzią przysługę stworzył, bo wstrzymuje jednocześnie wypłatę odszkodowań dla tych, którzy się zgodzili na budowę tego odcinka. Myślę, że prześlemy taką argumentację, która mam nadzieję, pana wojewodę przekona.

Radio 90: Jeżeli to nie przekona, to spotykacie się w sądzie?

Piotr Kuczera: Z pewnością tak. Nie chciałbym tego oczywiście.

Radio 90: To wszystko opóźnia inwestycję.

Piotr Kuczera: Dokładnie tak. Powoduje, że wykonawca, który miał zaplanowane roboty, nie jest w stanie ich wykonywać. Będę musiał powiedzieć rybniczanom, że wczesnym latem niestety nie pojadą tym odcinkiem bulwarów, jeżeli pan wojewoda nie zmieni swojego zadnia.

A cała rozmowa Arkadiusza Żabki z prezydentem Rybnika do zobaczenia na radio90.pl

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 25 marca 2023