Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wojewoda: Tempo szczepień nie jest satysfakcjonujące, proszę o cierpliwość

Facebook Twitter

"Tempo szczepień nie jest satysfakcjonujące, proszę o uzbrojenie się w cierpliwość" - mówił w porannej rozmowie w Radio 90 wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Jak już was informowaliśmy, na szczepienia przeciwko Covid-19 nie można się już zapisać. Do końca marca zostały wyczerpane limity w przychodniach, które nie wpisują seniorów już nawet seniorów na listy rezerwowe:

Radio90: Co pan może powiedzieć wszystkim seniorom, którzy chcą się zaszczepić?

Powiedzieć im żeby uzbroili się odrobinę w cierpliwość. To, że tych szczepionek brakuje, to jest konsekwencja porozumienia Komisji Europejskiej w ramach zawieranych kontraktów i umów z wszystkimi koncernami.

Radio90: Myśli pan, że to tłumaczenie wystarczy tym wszystkim, którzy czują się rozczarowani, bo przecież nie tak to miało wyglądać.

Nie mamy wpływu na liczbę szczepionek. My w ramach Narodowego Programu Szczepień jesteśmy przygotowani na to, żeby szczepić około 4 milionów osób na miesiąc. Natomiast nie dysponujemy taką liczbą szczepionek.

Brak szczepionek to jedno, drugie to tempo szczepień. Obecnie jedna przychodnia może zaszczepić tylko 30 osób tygodniowo:

Radio90: W tym tempie wyliczamy, że mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju czy Rybnika będą szczepieni przez 10 lat.

Pannie redaktorze, ale pan zadając to pytanie, wyraża złą wolę i wydaje się, że nie zapoznał a kontraktami i z tym, w jaki sposób te dostawy mają do Polski trafiać. Zakładamy, że do końca 2021 roku mamy zakontraktowane ponad 80 milionów szczepionek. Jeżeli tylko te szczepionki do nas trafią, będziemy zaszczepiać tak szybko, jak tylko się da, bo jesteśmy do tego infrastrukturalnie, technicznie i logistycznie przygotowani. Natomiast tempo jest niesatysfakcjonujące dla nas i obywateli z pewnością też.

A cała rozmowa z wojewodą śląskim Jarosławem Wieczorkiem do zobaczenia TUTAJ.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj