Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wojewoda w Gaszowicach pytany o kanalizację i powietrze. Co odpowiedział?

Facebook Twitter

Kanalizacji i czystszego powietrza! Tego chcą mieszkańcy Gaszowic - mówił wójt gminy Paweł Bugdol, do którego z gospodarską wizytą przyjechał w środę (17.04.) wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Na miejscu był Arkadiusz Żabka:

W ramach objazdu wojewody, zaprosiliśmy wojewodę także tutaj, do gminy Gaszowice, żeby pokazać mu jaka ta gmina jest piękna, ale też oczywiście przekazać mu z jakimi problemami się borykamy. To problem z niską emisją, o tym chcemy porozmawiać, bo wiemy, że dla Rybnika jest szykowany jakiś program, tymczasem uważamy, że gminy powiatu rybnickiego nie są w lepszej sytuacji niż sam Rybnik. Chcemy porozmawiać o kanalizacji, część gminy nie jest skanalizowana, a do takiej inwestycji powinno dojść- mówi wójt Gaszowic.

Reporter Radia 90 pytał wojewodę czy ma program na walkę ze smogiem w Gaszowicach?

Nie można mówić, że będzie program dedykowany wyłącznie dla Rybnika czy dla innych miast powyżej 100 tysięcy, a wokół tych miast będą dalej kocić piece, które się do tego nie nadają. Dla nas było najważniejsze, żeby zdiagnozować sytuację dotyczącą infrastruktury: ile jest gospodarstw domowych, jakimi nośnikami te gospodarstwa dysponują, jakie możliwości ma gmina. Tu chodzi o program, który będzie polegał na współpracy, a nie na tym tylko i wyłącznie, że rząd wyłoży środki i sprawa jest zamknięta. Tu trzeba znaleźć dedykowane środki dla każdej gminy.

A co z kanalizacją. Czy mieszkańcy takich gmin jak Gaszowice mogą w przyszłości na nią liczyć? Taka inwestycja musi być uzasadniona ekonomiczna – uważa wojewoda Wieczorek:

Trzeba rozeznać zasadność, funkcjonalność, koszty, partnerów, których można do tego zaprosić, czy wojewódzki fundusz czy narodowy fundusz, czy być może inne instytucje, które by byłby w stanie udzielić jakiegoś wsparcia (…).

Podczas spotkania rozmawiano również o ubiegłorocznej nawałnicy, która w lipcu uszkodziła kilkadziesiąt budynków. Jak mówił wójt do dziś wszyscy mieszkańcy otrzymali pomoc jakiej potrzebowali. Wojewoda Wieczorek odwiedził Szkołę Podstawową, Zamek w Czernicy, złożył również kwiaty na cmentarzu pod tablicą ku czci poległych w obronie Ojczyzny oraz zmarłych weteranów Powstań Śląskich. Dodajmy, że ambicją wojewody jest odwiedzenie każdego powiatu.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj