Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wojewoda Wieczorek: „Możliwe, że będziemy transportować pacjentów do innych województw”

Facebook Twitter

"Możliwe, że będziemy transportować pacjentów do innych województw. Jesteśmy blisko osiągnięcia poziomu granicy wydolności systemu ochrony zdrowia."- przyznał na sobotniej popołudniowej konferencji wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

W sobotę (27.03.) po raz kolejny w województwie odnotowano ponad 5 tysięcy zakażeń. Na ponad 4000 przygotowanych łóżek 3200 pacjentów jest hospitalizowanych. W ostatnim tygodniu baza łóżkowa została powiększona o 1000 łóżek. Sytuacja jest poważna, bo widać, jak szybko wypełnia się poszerzana baza łóżkowa w szpitalach:

Jarosław Wieczorek: To już jest poziom, który jest bardzo bliski granicy wydolności systemu ochrony zdrowia. Niemniej jednak to, co zostało podjęte i to, co jest programowane i jest przygotowywane na dzisiaj daje gwarancję bezpieczeństwa dla naszych mieszkańców i dla naszych obywateli. W porównaniu do ubiegłego tygodnia wzrost zakażeń sięga 40%. Na 615 pacjentów, którzy trafili dzisiaj do szpitala, 398 osób, to byli pacjenci z rozpoznaniem covidu. Znacząco ponad 60% pacjentów, którzy jadą do zabezpieczenia szpitalnego, to są pacjenci covidowi.

Według danych z piątku (26.03.) w województwie śląskim wolnych było 28 respiratorów. Do 1 kwietnia w śląskich szpitalach ma być 4800 miejsc. Od najbliższego poniedziałku ruszyć ma tymczasowy szpital w Pyrzowicach, katowicki w ponad połowie jest już wypełniony. Jeżeli sytuacja epidemiologiczna będzie się dalej pogarszać, rozważana jest możliwość przewożenia pacjentów do innych szpitali poza województwem śląskim:

Jarosław Wieczorek:  Jeżeli epidemia i sytuacja będzie dalej tak dynamicznie rosła, jak obecnie w województwie śląskim, niewykluczone są również dodatkowe działania związane być może nawet z dyslokacją części naszych pacjentów, czy też przekierowaniem pewnych strumieni pacjentów w inne obszary najbardziej przyległe do województwa śląskiego.

Pacjenci mieliby być przewożeni, jak mówił wojewoda śląski, drogą lądową lub powietrzną.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj