Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

REKLAMA

Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego zajął się sprawą pryszczycy

Pryszczyca tematem na Wojewódzkim Zespole Zarządzania Kryzysowego. Podsumowano dotychczasowe działania związane z zapobieganiem przenoszenia choroby zakaźnej zwierząt wykrytej na terenie Węgier i Słowacji.

Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego

Szacowany czas czytania: 01:24

Do tej pory skontrolowano przeszło 10800 pojazdów. Kontrole prowadzone są na pięciu przejściu granicznych, znajdujących się na terenie czterech powiatów – w Zwardoniu, Korbielowie, Chałupkach, Gorzyczkach oraz Cieszynie-Boguszowicach. Na przejściach granicznych zamontowano urządzenia do dezynfekcji. Przypomnijmy: decyzją Ministra Rolnictwa wprowadzono zakaz przywozu z Węgier i części Słowacji zarówno zwierząt parzystokopytnych jaki i produktów pochodzących od nich.

Decyzją Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesława Siekierskiego wprowadzono zakaz przywozu z Węgier i części Słowacji towarów takich jak:

  • zwierzęta parzystokopytne utrzymywane i dzikie oraz materiał biologiczny tych zwierząt;
  • świeże mięso, podroby, mięso mielone, mięso oddzielone mechanicznie, surowe wyroby mięsne, osłonki i produkty mięsne pozyskane ze zwierząt parzystokopytnych utrzymywanych i dzikich;
  • mleko surowe, siara i produkty mleczne pozyskane od zwierząt parzystokopytnych;
  • produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego i produkty pochodne otrzymane od zwierząt parzystokopytnych utrzymywanych i dzikich;
  • obornik, słoma i siano.

W naradzie wzięli udział m.in.: Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii Konrad Kuczera, a także przedstawiciele Policji, Straży Granicznej, Krajowej Administracji Skarbowej, Inspektoratu Transportu Drogowego, Państwowej Straży Pożarnej i Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Pryszczyca jest zakaźną i zaraźliwą chorobą wirusową zwierząt parzystokopytnych domowych oraz dzikich. Na zakażenie najbardziej wrażliwe jest bydło, następnie świnie, owce i kozy. Ognisko choroby stwierdzone zostało w gospodarstwie utrzymującym 1418 sztuk bydła, zlokalizowanym na terytorium Węgier w komitacie Györ-Moson-Sopron graniczącym z okresami Komărno w kraju Nitrzańskim i Dunajskă Streda kraju Trnavskim w Republice Słowacji.

Czytaj także:

REKLAMA