Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wojna na Ukrainie: Co dalej z bursą dla uchodźców w Wodzisławiu?

Facebook Twitter

Co dalej z bursą dla Ukraińców w Wodzisławiu? Czy miejsce, w którym schronienie znaleźli najbardziej potrzebujący uciekinierzy przed wojną, będzie nadal działać? Przypomnijmy, od początku tego roku ośrodek dla uchodźców prowadzi wodzisławskie starostwo powiatowe. Przejęło go od miasta po tym, jak Rada Miasta nie zabezpieczyła w budżecie na ten rok pieniędzy na jego funkcjonowanie. Wojna na Ukrainie trwa umownie od 24 lutego 2022 roku.

Fot. Urząd Miasta w Wodzisławiu Śląskim

Umowa w tej sprawie została podpisana do końca marca, czyli do dzisiaj (31.03.). Wiadomo, że część z blisko 50 uchodźców usamodzielniła się, część wróciła na Ukrainę, ale część została. Wojna na Ukrainie nadal trwa. Czy ośrodek w Wodzisławiu będzie działał? Rozmawialiśmy z Wojciechem Raczkowskim z wodzisławskiego starostwa:

Wojciech Raczkowski: Bursa będzie funkcjonować trochę dłużej. Jest jeszcze duża grupa ponad 20 osób. Są to matki z dziećmi, które nie mogą się ani usamodzielnić, ani nie mogą wrócić na objętą wojną Ukrainę, w związku z czym te osoby dalej będą pozostawać w bursie do końca czerwca, czyli do czasu zakończenia zajęć w szkole. Nie chcielibyśmy, aby ta sytuacja bardzo dramatyczna w ich życiu, jeszcze wskutek naszych decyzji administracyjnych wpływała na funkcjonowanie codzienne dzieci. W związku, z czym porozumieliśmy się z miastem i do końca czerwca tę bursę dla -szacujemy – ponad 20 osób dalej będziemy prowadzić.

Wojna na Ukrainie: Co dalej z bursą dla uchodźców w Wodzisławiu?

Fot. Urząd Miasta w Wodzisławiu Śląskim

Wojna na Ukrainie. Wodzisław Śląski pomaga

Co stanie się z uchodźcami po 30 czerwca? Czy funkcjonowanie ośrodka może wtedy zostać kolejny raz wydłużone?

Wojciech Raczkowski: W tej chwili nie mogę tego potwierdzić ani zaprzeczyć. Jeżeli przepisy na to będą pozwalały, jeżeli będą na to pozwalały warunki, bo przypomnę, że w bursie ma się rozpocząć też remont pierwszego piętra, to zbyt wcześnie na ten moment jasno składać wiążące deklaracje. Tu musimy mieć na uwadze przede wszystkim jeden aspekt- udzielenie pomocy humanitarnej osobom, które znalazły się w bardzo trudnej sytuacji. Nawet jeżeli doszłoby do sytuacji, kiedy bursa nie będzie mogła być dalej zajmowana, będziemy wspólnie z miastem i innymi podmiotami szukać innych sposobów na to, aby tym ludziom zapewnić bezpieczne i godne warunki pobytu w Polsce.

Przypomnijmy, że powiat wodzisławski finansuje utrzymanie ośrodka w bursie na ulicy Mieszka ze środków, jakie na opiekę nad uchodźcami przekazuje wojewoda śląski. jak na razie, do końca czerwca ośrodek będzie nadal funkcjonował w tym samym miejscu.

Oglądaj filmy na naszym kanale YouTube:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 22 maja 2024