Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wójt Bąk: Poseł Gawęda nie ma racji mówiąc, że samorządy nie mogą pobierać opłat za odbiór popiołu

Facebook Twitter

"Poseł Adam Gawęda nie ma racji mówiąc, że samorządy mogą nie pobierać opłat za odbiór popiołu od osób ogrzewających dom gazem" - uważa wójt Jejkowic Marek Bąk. O co dokładnie chodzi?

Marek Bąk

Kilka tygodni temu poseł w porannej rozmowie w Radiu 90 odniósł się do problemu osób, które wymieniły ogrzewania domu na gazowe, ale dalej muszą płacić za wywóz popiołu, którego już nie produkują.

Jak mówił parlamentarzysta:

Samorządy powinny doprowadzić do sytuacji, by mieszkaniec płacił za te śmieci, które produkuje, samorządowcy powinni się nad tym pochylić i doprowadzić do takiej sytuacji, w której będzie to bardziej precyzyjnie określane.

Tymczasem jak twierdzi wójt Marek Bąk to przepisy musi zmienić ustawodawca:

Marek Bąk: Niestety ustawa nie przewiduje takich bonifikat, to jest najgorsze. Nam by bardzo zależało, jako samorządowcy bardzo często apelowaliśmy do rządzących o bonifikatę dla tych, którzy nie produkują popiołu. Byłoby to działanie i proekologiczne i zachęcające do wymiany pieców. Niestety ustawa nie przewiduje takiej możliwości. Podobnie było z bonifikatą za kompostowanie odpadów biodegradowalnych. To znalazło się w ustawie i wtedy możemy wprowadzić taką regulację. Nie ma bonifikat za brak popiołu i nie możemy tego wprowadzić.

Radio 90: Czyli nie ma racji poseł Gawęda?

Marek Bąk: Nie ma racji. Ustawa nie przewiduje takiej możliwości.

W podobnym tonie wypowiadają się samorządowcy z Rybnika, uważając że to ustawodawca narzuca takie, a nie inne regulacje prawne.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 lutego 2023