Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wójt Chrószcz o śmieciach i smogu

Facebook Twitter

Gdybyśmy tradycyjnie mieszkańcom wymieniali kotły, trwałoby to 40 lat, dlatego jedyną skuteczną walką ze smogiem jest ich dzierżawa- mówił w porannej rozmowie w Radio 90 wójt Marklowic Tadeusz Chrószcz.

Od trzech lat gmina oddaje w dzierżawę mieszkańcom na 10 lat kotły węglowe piątej generacji. Program okazał się strzałem w dziesiątkę:

Tadeusz Chrószcz: Doszliśmy do jednego wniosku, że tak, jak do tej pory, jeżeli będziemy rozwiązywać problem niskiej emisji w skali naszej gminy, to realizując 30 wniosków w skali jednego roku, przy 1200/1300 posesjach, no to mamy przez dwa pokolenia co robić- 40 lat- i dlatego doszliśmy do wniosku, że trzeba coś zrobić nadzwyczajnego.

Radio 90: Ilu mieszkańców do tej pory się zdecydowało?

Tadeusz Chrószcz: W pierwszej edycji przystąpiło bardzo dużo mieszkańców- 260. To na skalę naszej gminy jest prawie 1/4. Ja byłem zszokowany, że tak duża ilość mieszkańców do tego przystąpiła. W ubiegłym roku to już było kolejnych 160 w tym programie dzierżawczym, a na ten rok jest niecałe 70 wniosków już.

Jak przyznaje wójt Chrószcz, takie rozwiązanie jak dzierżawa jest skomplikowane i możliwe do przeprowadzenia jedynie w małych gminach. Razem z innymi gminami wodzisławskiego powiatu Marklowice chcą z kolei spróbować zatrzymać rosnące opłaty za wywóz odpadów komunalnych.

Tadeusz Chrószcz: Mieszkańców szokują te wysokie ceny, będą prowadzone analizy. Zostanie przeprowadzona dogłębna analiza i na dzisiaj trudno jest powiedzieć, czy będzie to taniej, czy będzie to drożej- jedno jest pewne, na te odpady gminy będą miały na pewno większy wpływ, bo będziemy mogli prześledzić cały proces i wiemy, co można poprawić, a czego się nie da już poprawić.

Cała rozmowa z wójtem Marklowic Tadeusz Chrószczem do zobaczenia poniżej:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 czerwca 2023