Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Dziendziel w Radiu 90: Przyczyną wybuchu metanu w KWK Pniówek mógł być świąteczny przestój

Facebook Twitter

Przyczyną wybuchu metanu w KWK Pniówek mógł być świąteczny przestój, bo przez kilka dni nie dochodziło do odmetanowywania z górotworu - mówi miesiąc po jednej z największych katastrof w górnictwie Franciszek Dziendziel wójt Pawłowic, geolog przez wiele lat związany z Rybnicką Spółką Węglową oraz Kompanią Węglową.

Dokładnie dziś (20.05.) mija miesiąc od tragicznego wypadku w KWK Pniówek w Pawłowicach, w której zginęło 9 górników, a 7 uznaje się za zaginionych:

Franciszek Dziendziel: Są dni tego typu jak w tym przypadku, że są święta. Kilka dni wolnych od pracy powoduje to, że ten metan dalej w tym górotworze drzemie. Nie jest w taki sposób odmetanowany górotwór jak w czasie bieżącej eksploatacji. W związku z tym również górotwór się napręża i to naprężenie w pewnym momencie przy eksploatacji na zawał, ono musi się rozładować.

Dlatego też jak mówił poranny gość Radia 90, ważne jest prowadzenie profilaktyki po dniach przestoju. Czy tak było? Sprawę katastrofy bada Wyższy Urząd Górniczy w Katowicach, Okręgowy Urząd Górniczy w Rybniku i Prokuratura Okręgowa w Gliwicach. Sprawdzane są różne wątki, również te, czy nie zawinił człowiek. Związek Zawodowy „Sierpień 80” twierdzi, że w chwili katastrofy górnicy z Pniówka nie powinni być na dole. Ze względu na panującą pod ziemią wysoką temperaturę, mogli tam pracować tylko sześć godzin:

Franciszek Dziendziel: To się zdarzyło niezależnie, która załoga by tam była. Jeżeli by ta zeszła wcześniej- jak to mówią związkowcy- to by następna weszła. Nie „Kowalski” tylko „Iksiński” byłby poszkodowany.

Radio 90: Mieliśmy w historii katastrof górniczych przypadki prób oszukiwania metanomierzy. Czy dzisiaj jest to jeszcze możliwe?

Franciszek Dziendziel: Jest to możliwe. Jest system centralny, ale również górnicy mają na wyposażeniu – sztygarzy jak i przodowi – indywidualne metanomierze, natomiast tu był niekontrolowany wypływ i to są wtedy sekundy

Cała rozmowa Arkadiusza Żabki poniżej:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 grudnia 2022