Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wójt Godowa: „Od dekady dopłacamy do wymiany pieców”. Gmina liderem raportu Alarmu Smogowego

Facebook Twitter

"W naszej gminie już od dziesięciu lat wspomagamy mieszkańców w wymianie kotłów" – mówi w rozmowie z Radiem 90 Mariusz Adamczyk, wójt Godowa. Gmina okazała się liderem raportu Alarmu Smogowego.

To w Godowie w trzecim kwartale najwięcej gospodarstw złożyło wnioski do rządowego programu „Czyste Powietrze” na zmianę źródła ogrzewania domów. Jak przypomina Mariusz Adamczyk, 10 lat temu, kiedy pojawiły się pierwsze dopłaty, niewiele osób jeszcze zwracało uwagę na smog.

Zdajemy sobie z tego sprawę, że dla mieszkańców to duży wydatek. Dlatego, kiedy uruchomiono rządowy program, podjęliśmy decyzję, że będzie go można łączyć naszym, gminnym dofinansowaniem

– mówi:

Mariusz Adamczyk: O smogu może już powoli była rozpoczęta dyskusja na terenie Polski, ale na pewno nie w takim zakresie jak obecnie. Jest to sukces mieszkańców, którzy decydują się na te wymiany, ale na pewno też pomógł nasz program ograniczania niskiej emisji, bo my w tym roku dofinansowaliśmy 510 kotłów, a nie zablokowaliśmy możliwości współfinansowania z innych źródeł. (…)

Jak zaznacza wójt, wymiana palenisk w prywatnych domach to jedno, nie zapomina się jednak o dużych piecach w jednostkach gminnych:

Mariusz Adamczyk: We wszystkich obiektach w tym roku już zostały wymienione. Obawiałem się tego, że nie damy finansowo rady, natomiast wszystkie obiekty już są ogrzewane źródłami ekologicznymi. W niektórych mamy jeszcze piece z podajnikami na węgiel, ale w tym roku montujemy już wszędzie piece na gaz. Mamy nadzieję, że nas to nie zabije, bo widzimy jak rosną ceny…

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 maja 2022