Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wójt Godowa: Potrzebujemy 50 ton węgla na ogrzanie szkoły, na razie mamy 8 ton. Grozi to wprowadzeniem zdalnego nauczania

Facebook Twitter

"Potrzebujemy 50 ton węgla na ogrzanie szkoły, na razie mamy 8 ton. Nie mamy też opału dla dwóch ośrodków kultury. Grozi to wprowadzeniem zdalnego nauczania" - nie ukrywa poranny gość Radia 90 wójt Godowa Mariusz Adamczyk.

Sezon grzewczy trwa, a samorządy nie wiedzą czy wystarczy im opału na ogrzanie budynków.

Mariusz Adamczyk: Na razie nie kupujemy po tych wysokich cenach. Udało się zakupić po 8 ton na obiekty szkolne. Nie mamy węgla na dwa ośrodki kultury, także zobaczymy, co będzie z zajęciami w okresie zimowym.

Radio 90: W ogóle nie macie węgla?

Mariusz Adamczyk: Na jakiś miesiąc, dwa mamy jeszcze węgiel z poprzedniej zimy. Jeżeli mielibyśmy zakupić węgiel w tych cenach, to potrzebowałbym z 200 tys. na sam opał na utrzymanie obiektów. Wolę nie straszyć mieszkańców, że gdzieś będziemy coś zamykać, bo nie będzie czym ogrzać.

Radio 90: Jeżeli węgla nie ma, to nie ma czym grzać.

Mariusz Adamczyk: To wtedy będzie trudna decyzja – albo przejdziemy na zdalne nauczanie, albo zrezygnujemy z jakiejś inwestycji.

Tymczasem premier zalecił samorządom by te oszczędzały. O 10 procent mają zmniejszyć zużycie energii.

Nie mamy na czym oszczędzać

– odpowiada wójt Godowa.

Mariusz Adamczyk: Z uwagi na spadek dochodów bieżących, choćby na obniżenie podatków, a udział gminy jest głównie w podatkach, to my w związku z tym oszczędzamy od kilku lat. Nie mam za bardzo pomysłów, na czym by można było zaoszczędzić. Trzeba by było najpierw zainwestować, czyli oświetlenie sodowe, które mamy, potem przejście na ledowe, ale to też kolejne 2 mln by trzeba było mieć, żeby wymienić całe oświetlenie. U nas można wyłączyć światła od 12:00 do 4:00 czy 5:00 rano, ale boimy się, że mogą być jakieś akty wandalizmu. Można by było zrezygnować z zajęć popołudniowych, ale dzieci trenują, mamy kluby piłkarskie, kluby młodzieżowe, różne dodatkowe zajęcia w szkole. Jeżeli to zamkniemy, to młodzież będzie siedziała tylko w domu.

A cała rozmowa Arkadiusza Żabki z wójtem Godowa Mariuszem Adamczykiem do zobaczenia TUTAJ.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 maja 2024