Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wójt Gorzyc: ”Mieszkańcy mogą liczyć na naszą pomoc, w pierwszej kolejności jedziemy tam, gdzie jest zagrożone życie lub zdrowie”

Facebook Twitter

''Mieszkańcy mogą liczyć na naszą pomoc, w pierwszej kolejności jedziemy tam, gdzie jest zagrożone życie lub zdrowie'' - mówił w porannej rozmowie wójt gminy Gorzyce, Daniel Jakubczyk.

Woda w gminie poczyniła ogromne straty. Obsunęła się skarpa w kościele w Rogowie, podmyte zostały tory kolejowe na odcinku Wodzisław Śląski-Olza. Najtrudniejsza sytuacja w sołectwie Bluszczów, Rogów, Bełsznica oraz Osiny:

Daniel Jakubczyk: Duże straty w Gorzycach, to przede wszystkim straty na mieniu osób fizycznych, firm oraz na infrastrukturze gminnej, uszkodzone są rowy, przepusty, drogi, powyrywane włazy ze studzienek kanalizacji deszczowych i sanitarnych.

Gmina uruchomiła linie telefoniczną dla poszkodowanych mieszkańców. Ilu ich jest, tego jeszcze nie wiadomo.

Prosimy poszkodowanych o kontakt i prosimy ich o cierpliwość bo straż pożarna ma ogromną ilość zgłoszeń

– mówi wójt:

Daniel Jakubczyk: Osoby, które znajdują się w trudnej sytuacji dochodowej rodzinnej, które być może nie miały ubezpieczonych budynków, mogą zwracać się o udzielenie pomocy.

Radio 90: Jaka pomoc?

Daniel Jakubczyk: Będziemy ją określać w każdej sytuacji indywidualnie.

Radio 90: Jednocześnie apelujemy o cierpliwość, bo rozumiem, że kolejka do zgłoszeń jest bardzo duża, do tego żeby ktoś przyjechał i wypompował wodę.

Daniel Jakubczyk: W pierwszej kolejności jedziemy tam, gdzie jest zagrożone życie lub zdrowie. Wszystkie te sytuacje, które zostały zgłoszone są analizowane i reakcja ma miejsce.

Brak odpowiedniej melioracji, kanalizacji, zasypywane stawy, czy budowa domów na terenach zalewowych to niestety rzeczywistość wielu miejscowości. Czy samorządowcy mogą być zaskoczeni wodą, która zalała w ostatnich dniach drogi i posesje ? O to Arkadiusz Żabka pytał porannego gościa Radia 90:

Daniel Jakubczyk: Ja mam świadomość tego, że w ubiegłych dziesięcioleciach do planu zagospodarowania przestrzennego Gorzyc wprowadzono dużo nowych terenów, na których jest możliwość zabudowy jednorodzinnej, mieszkaniowej ale także uruchamianie działalności gospodarczej, to jest zaszłość z którą trudno mi polemizować. Muszę podkreślić, że w okresie ostatnich 5 lat bardzo mocno zwiększyliśmy nakłady finansowe zarówno na przebudowę infrastruktury drogowej, także na budowę kanalizacji sanitarnych i przebudowy modernizacji tych kanalizacji deszczowej jak i na rowy.

A cała rozmowa do zobaczenia tutaj:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj