Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wójt Marklowic: Jestem zaskoczony, że wybrano naszą gminę do głosowania korespondencyjnego

Facebook Twitter

Jestem zaskoczony, że wybrano naszą gminę do głosowania korespondencyjnego, są gminy w wodzisławskim powiecie, które mają gorszą statystykę - mówi wójt Marklowic Tadeusz Chrószcz, z którym rozmawiał Arkadiusz Żabka. W piątek (19.06.) po południu Minister Zdrowia zarekomendował Państwowej Komisji Wyborczej przeprowadzenie wyborów w formie wyłącznie korespondencyjnej w dwóch gminach w kraju. To Baranów w Wielkopolsce i Markowice w województwie śląski.

Według Ministra Zdrowia wybrano te gminy, w których zachorowalność przekracza 100 osób na 10 000 mieszkańców. Tymczasem w Marklowicach, w których mieszka 5,5 tysiąca osób odnotowano 77 przypadków zachorowania na koronawirusa.

Wójt Tadeusz Chrószcz nie potrafi zrozumieć, dlaczego jego gmina została wytypowana przez Ministra Zdrowia:

Tadeusz Chrószcz: Jestem po prostu zaskoczony, bo część naszych gmin sąsiadujących ma wyższe wskaźniki zachorowania, wystarczy wejść na stronę PSSE Wodzisław i mamy odpowiedź.

Radio 90: Panie wójcie, 77 przypadków odnotowano według danych sanepidu- to jest niewiele, wydaje się.

Tadeusz Chrószcz: To jest bardzo niewiele. Proszę zauważyć, jak gminy sąsiednie się kształtują: Świerklany mają ponad 200 zakażeń, Mszana, która jest niewiele większa od Marklowic a ma 153 zakażenia, więc nie wiem kto, według jakiego klucza po prostu tutaj to analizował. Chyba na pewno nie według ilości zachorowań, tylko jakiś inny klucz był.

Radio 90: Pani wójcie, dlaczego to szczęście, albo nieszczęście spotkało Marklowice. Czy Pan potrafi na to pytanie odpowiedzieć?

Tadeusz Chrószcz: Trudno mi to jest komentować w ogóle, bo powtarzam są gminy, które te wskaźniki mają gorsze, chociażby w naszym regionie.

Teraz przed gminą Markowice przygotowanie do wyborów korespondencyjnych, czasu zostało niewiele:

Tadeusz Chrószcz: W tej chwili będziemy musieli przygotować karty dla każdego uprawnionego no i operator, czyli poczta będzie zobligowana te pakiety doręczyć. To na pewno będą jakieś dyrektywy. W tych sprawach na pewno będziemy w kontakcie z biurem wyborczym z delegaturą w Bielsku-Białej także myślę, że jeżeli będzie trzeba, to musimy się z tym zmierzyć.

Nad wyborami w Marklowicach czuwać będzie sekretarz gminy Benedykt Kołodziejczyk.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj