Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wokół Konstytucji 3 Maja. Pokaz w Cieszynie

Facebook Twitter

To jest zaproszenie z Książnicy Cieszyńskiej. Biblioteka w Cieszynie zaprasza na pokaz oryginalnych druków politycznych z okresu Sejmu Wielkiego i uchwalenia Konstytucji 3 Maja, który odbędzie się w sali konferencyjnej Książnicy Cieszyńskiej w piątek (3.05.) w godzinach 14.00-16.00.

Na tym pokazie, wśród wielu dzieł zaliczających się do kanonu polskiej myśli oświeceniowej, zobaczyć będzie można unikatowe wydanie jednego z pierwodruków Ustawy Zasadniczej, opublikowane w roku jej uchwalenia. Pokaz, przygotowany przez Krzysztofa Kleczka i Wojciecha Święsa, odbędzie się w sali konferencyjnej Książnicy Cieszyńskiej w piątek (3.05.) w godzinach 14.00-16.00.

Zbiór wydawnictw takiego typu przechowywany w Książnicy Cieszyńskiej obejmuje cały kanon najważniejszych dzieł pisarzy politycznych polskiego oświecenia, począwszy od jednego z prekursorów epoki Stanisława Konarskiego, który jako jeden z pierwszych krytykował „złotą wolność szlachecką”, poprzez pisma Andrzeja Zamoyskiego, Stanisława Staszica, Hugona Kołłątaja oraz wielu innych ówczesnych działaczy, zarówno stronnictwa patriotycznego, jak i opozycyjnego ugrupowania hetmańskiego.

Biblioteka jest również w posiadaniu diariuszy sejmów epoki stanisławowskiej, a także ówczesnej prasy, na czele z „Gazetą Warszawską”, za sprawą której treść Konstytucji dotarła do mieszkańców stolicy. Prawdziwym unikatem jest egzemplarz jednego z pierwodruków samej Ustawy Rządowej, pochodzący jeszcze z roku jej uchwalenia. Spośród wydanych wtedy ok. 30 000 broszur większość nie zachowała się do dziś, także z uwagi na nietrwałą formę.

Egzemplarz znajdujący się w Cieszynie nie uległ zniszczeniu być może dlatego, że ówczesny właściciel oprawił go z innymi pismami, z którymi tworzy jeden wolumin. W Książnicy Cieszyńskiej znaleźć można również kilka interesujących cymeliów, nieco luźniej korespondujących z tematem Konstytucji. Dedykacja jednego z jej sygnatariuszy Stanisława Kostki Potockiego dla ks. Leopolda Jana Szersznika czy książki z superekslibrisem Hugona Kołłątaja to tylko niektóre z nich. /www.cieszyn.pl/

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj