Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wolnik: Podwyżki płac i pandemia koronawirusa przyczyną strat finansowych rybnickiego szpitala

Facebook Twitter

Tak mówi w rozmowie z Radiem 90 Grzegorz Wolnik radny Sejmiku Wojewódzkiego, a jednocześnie jeden z członków Rady Społecznej WSS nr 3 w Rybniku. Finansowa rzeczywistość placówki jest dramatyczna.

Na obecną chwilę szpital ma 100 milionów złotych długu, który za lecznicą ciągnie się od wielu lat. Są też 34 miliony złotych straty za ubiegły rok:

Grzegorz Wolnik: Niestety zapaść finansowa szpitala pogłębia się od momentu, kiedy powstała sieć szpitali. Złą sytuację pogłębiły dwie rzeczy, covid oraz presja płacowa – strajki w szpitalu. Z tych ponad 30 milionów złotych straty, 20 milionów złotych to są podwyżki. Związkowcy bardzo się do tego przyczynili, strajkując w okresie przedwyborczym, bo zarząd województwa zgodził się na te podwyżki.

Nowa dyrekcja WSS nr 3 w Rybniku w poszukiwaniu oszczędności zapowiedziała reorganizację pracy oddziałów. Program naprawczy, jak powiedział Radiu 90 ówczesny rzecznik placówki Szymon Kędzierski, został już przygotowany. Póki co, trafił on do analizy Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach. Grzegorz Wolnik rma nadzieję, że nie dojdzie do redukcji łóżek i personelu:

Grzegorz Wolnik: Jak słyszę o reorganizacji, o szukaniu oszczędności, to zaczynam się niepokoić. Ja oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że finanse, finanse i jeszcze raz finanse, ale szpital jest nie tylko od tego, żeby mieć świetny wynik finansowy, ale przede wszystkim od tego, żeby leczyć. Obawiam się redukcji łóżek i personelu. Z audytu, który zlecił urząd marszałkowski wynika to jednoznacznie, będę starał się dyskutować w tej sprawie. (…)

Do tej pory mimo apeli przewodniczący Rady Społecznej nie zwołał posiedzenia rady z nową dyrekcją WSS nr 3 w Rybniku. Ma się to stać w najbliższy poniedziałek (22.02.).

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj