Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wolnik w Radiu 90: Wywłaszczenie mieszkańców w związku z budową CPK mają się odbywać na bardzo niekorzystnych warunkach

Facebook Twitter

Chcemy wskazać słabe strony inwestycji, powoływać ekspertów, rozmawiać z mieszkańcami, samorządowcami, ale przede wszystkim ze stroną rządową- tak o roli doraźnej komisji do spraw analizy inwestycji kolejowych realizowanych przez administrację rządową, mówi jej przewodniczący Grzegorz Wolnik. Jak twierdzi, wywłaszczenie mieszkańców w związku z budową CPK mają się odbywać na bardzo niekorzystnych warunkach.

Fot. cpk.pl

Powołana ona została na początku marca w śląskim sejmiku. Wówczas to marszałek województwa skrytykował planu budowy linii kolejowej do Centralnego Portu Komunikacyjnego, mówiąc że trzeba powiedzieć nie kolei, która dzieli:

Grzegorz Wolnik: To jest komisja, która chciałaby wskazać słabe strony tej inwestycji. Ta celowość podważana jest dzisiaj z każdej strony i pod względem ekonomicznym, środowiskowym, a także ze względu na życie ludzi.

Radio 90: Czy nie jest za późno na to, by dzisiaj powstała taka komisja i czy ma jakiekolwiek szanse w zderzeniu z tą potężną machiną rządową?

Grzegorz Wolnik: Chcieliśmy taką komisję powołać wcześniej, jednak dopóki nie zaszły zmiany w sejmiku, to  ta nasza inicjatywa została zablokowana. Myślę, że nigdy nie jest za późno.

Planowane wywłaszczenia odbywać się mają na niekorzystnych warunkach dla mieszkańców- mówi Grzegorz Wolnik poranny gość Radia 90, narzekając na relacje z wojewodą :

Grzegorz Wolnik: W ogóle problem mamy z administracją rządową. Na spotkanie naszych połączonych zespołów np. nie pofatygował się wojewoda. Szkoda, bo dzisiaj to wojewoda będzie tym organem, który będzie wydawał decyzje lokalizacyjne i będzie również wszystkie te kwestie wywłaszczeniowe rozwiązywał- chcieliśmy o tym porozmawiać. Najlepiej by było, gdybyśmy w ogóle nie mówili o wywłaszczeniach tylko o wykupach, bo wykup jest dobrowolny. Tutaj wygląda na to, że w większości będą to wywłaszczenia i to na bardzo niekorzystnych warunkach po wartości rynkowej, a nie odtworzeniowej.

Jak na razie Marszałek Województwa wystosował zaproszenie do wiceministra Marcina Horały pełnomocnika rządu do spraw CPK, by ten wziął udział w obradach okrągłego stołu w sprawie planowanej inwestycji. Odpowiedzi na razie nie ma. Są za to protesty. Kolejny już w najbliższą niedzielę (19.03.) w Palowicach:

Grzegorz Wolnik: Będziemy stawać w obronie pojezierza, przejdziemy się spacerem po pojezierzu, żeby pokazać walory tego terenu, i że ten teren może niedługo zostać zniszczony. Zapraszam w niedzielę do Palowic na spacer.

Cała rozmowa Arkadiusza Żabki z Grzegorzem Wolnikiem, radnym sejmiku województwa śląskiego, a także przewodniczącym doraźnej komisji ds. analizy inwestycji kolejowych realizowanych przez administrację rządową do zobaczenia poniżej:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj