Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wolontariusz Roku 2019 w Rybniku to…

Facebook Twitter

Łączy pasję z działaniem na rzecz historii regionu. Od lat należąc do organizacji Pro Fortalicium dba o śląskie zabytki fortyfikacji, był jednym z inicjatorów renowacji schronu bojowego Wawok.

Remigiusz Michalik został wybrany Wolontariuszem Roku 2019 Miasta Rybnika. Wyróżnienia i nagrody dla osób niosących bezinteresowną pomoc przyznano w czwartek (5.12.) w Światowym Dniu Wolontariatu:

Nie spodziewałem się tego i nie spodziewałem się nominacji. Ja myślałem, że to, co robię, to robię na co dzień. Nie definiowałem siebie jako wolontariusz- nigdy w życiu. Po prostu robię to, co mam wbite do głowy z domu. Najpierw jest rodzina, później jest praca, jak jest trochę tego czasu poza, to robię jeszcze coś, co mnie sprawia przyjemność, a widzę, że to może też sprawić radość innym. To jest teraz taka wartość dodana, że w tych czasach, gdzie jest taka pogoń za pieniądzem i takie zaślepienie, że można coś zrobić, że jest sporo ludzi, którzy to robią. To jest takie miłe, że człowiek robi coś dla siebie dobrego, a jeszcze jest uśmiech i zadowolenie u innych osób.

-mówi Remigiusz Michalik, Wolontariusz Roku 2019 w Rybniku, który jest też członkiem amatorskiej grupy teatralnej Safo z Rydułtów.

Tak sobie siedziałem i myślałem, że będę się musiał mocniej zmotywować. W teatrze ze mnie się śmieją, jak tak po próbie kończymy, puszczam sobie piosenkę zespołu Micromusic pt. Tak mi się nie chce. Teraz muszę usunąć tę piosenkę z mojego repertuaru. Teraz musi mi się chyba chcieć, bo to jest teraz taki motywator konkretny, a może i zarażać innych. Działalność, która mi dała własną satysfakcję- niewymuszone jednak działania- potrafią jednak zadowolić inne osoby.

Remigiusz Michalik został też laureatem w kategorii „Wolontariat indywidualny”. W kategorii „Wolontariat grupowy” nagrodzono grupę: Wolontariat Abudhabi. Ola, Dominik, Sebastian i Tomek, wyjątkowi wolontariusze, wyjechali na Igrzyska Olimpiad Specjalnych, jakie odbywały się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, by tam pomagać niepełnosprawnym zawodnikom:

-powiedzieli wolontariusze i ich rodzice. Wolontariusze w Rybniku działają na wielu polach: od pomocy seniorom i osobom niepełnosprawnym, przez integrację lokalnego środowiska po działania na rzecz sportu i kultury. W Industrialnym Centrum Kultury i w Zabytkowej Kopalni Ignacy w Niewiadomiu od dwóch miesięcy pracuje wolontariusz z Gruzji:

Mam trochę zajęć na terenie kopalni, ale i w Halo!Rybnik. Mam też lekcje z języka i kultury, pomagam także w realizowaniu projektów i organizowaniu wydarzeń w kopalni. Jestem bardzo szczęśliwy, ponieważ jest tu bardzo dobry zespół, fajne miasto, ludzie są bardzo gościnni. To dla mnie duża odpowiedzialność, ale i okazja, by robić coś ważnego i się czegoś nauczyć.

– mówi Giorgi Amirkhajan, który w Rybniku będzie gościł jeszcze przez 7 miesięcy. W konkursie Wolontariusz Roku 2019 Miasta Rybnika w tym roku było w sumie 13 nominacji.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 18 maja 2021