Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Worki na śmieci dostają za darmo

Facebook Twitter

Podczas gdy wiele samorządowców narzeka na tzw. ustawę śmieciową, są tacy, którzy nie kryją zadowolenia ze zmiany przepisów. Tak jest między innymi w Pszowie, mieście, gdzie każdy mieszkaniec worki do segregacji otrzymuje za darmo.

Mówi Marek Hawel, burmistrz Pszowa:

Są efekt, bo zbieramy teraz bardzo dużo selekcji. Widać, że ludzie czyszczą teraz piwnice i pewne miejsca w domu, segregują, oddają plastiki, papier, szkło. Są posesje, gdzie nawet po osiem worków jest wystawianych. Firma oczywiście ma kłopot, żeby to pozbierać, są pewne opóźnienia, które my próbujemy korygować, ale to wynika z tego właśnie darmowego worka, który jeszcze miesiąc temu kosztował dwa złote, a teraz jest za darmo. Ten worek to poważny impuls do selekcji, tylko trzeba go napełnić i wystawić w odpowiednim czasie.

Zgodnie z wynikami przetargu, firma zajmująca się zbiórką odpadów ma przez najbliższe dwa lata za darmo będzie przekazywać worki mieszkańcom. I to bez względu na ilość – podkreśla burmistrz Hawel:

Worki o tyle w tym zeszłym systemie były problemem, dlatego, że mieszkaniec musiał sobie po niego pojechać, udowodnić, że ma umowę podpisaną. Więc były to pewne utrudnienia, które zostały tym jednym ruchem zniwelowane. A teraz nie ma już blokady – masz worek, zapełnij go, jest ekologiczniej i czyściej.

Nieco gorzej przedstawia się sytuacja na osiedlach mieszkaniowych. W Pszowie mieszkańcy mają trzy do dyspozycji trzy kubły i worków za darmo nie otrzymują.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 lipca 2024