Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Worldskitest po raz pierwszy w Polsce. Na stokach Skolnity w Wiśle alpejczycy testują narty [WIDEO,FOTO]

Facebook Twitter

Światowej sławy alpejczycy z 12 krajów przyjechali do Wisły testować sprzęt narciarski. Worldskitest odbywa się po raz pierwszy w Polsce, do tej pory, narty na kolejny sezon testowane i oceniane były tylko w Austrii.

Worldskitest

Worldskitest – wielki test sprzętu w Wiśle

Teraz to międzynarodowe wydarzenie odbywa się w stacji narciarskiej Skolnity. Jak podkreśla Gerhard Brüggler organizator WorldSkitestu, warunki, w jakich odbywa się test, niczym nie różnią się od tego, jakie mają miejsce w Austrii:

Gerhard Brüggler: Szukali odpowiedniej trasy narciarskiej, na której mogą wykonać takie testy. Znaleźli Skolnity, który był rewelacyjnie przygotowany na to. Warunki były optymalne, dokładnie takie same jak w Austrii. Żeby przeprowadzić takie testy.

Worldskitest

Gerhard Brüggler

Pomysłodawcą organizacji Worldskitestu w Polsce jest Jacek Ciszak, który od ponad 20 lat zajmuje się promocją narciarstwa na portalu internetowym skionline. Na czym polega testowanie nart? Przede wszystkim na tym, że testerzy nie wiedzą, na jakich nartach jeżdżą:

Jacek Ciszak: Wszystkie narty są zaklejone lub zamalowane na czarno. Przede wszystkim chodzi o to, żeby się nie sugerować, że jadę na A czy B i w taki sposób są te narty oceniane. Myślę, że to jest najlepsza forma i najbardziej obiektywne.

Radio 90: I te wszystkie noty wędrują do takiej bazy, gdzie jesienią poznamy wyniki.

Jacek Ciszak: Chodzi o to, żeby narciarze mieli ułatwiony wybór i podjęcie decyzji przy zakupie nart.

Radio 90: Drugi cel, który myślę gdzieś jest też w zamierzeniu, to też jest promocja tego miejsca.

Jacek Ciszak: Oczywiście, że tak. Imprezę światowej rangi można zrobić w takich ośrodkach. Niewielki jest, porównując do ośrodków alpejskich, ale można zrobić w naszym kraju. I wielu gości, z którymi rozmawiałem z zagranicy, bardzo sobie chwali to, jak został test przygotowany, a przede wszystkim nasze zaplecze i infrastrukturę oraz naszą gościnność.

Worldskitest

Jacek Ciszak

Wśród testujących narty była między innymi Maryna Gąsienica-Daniel trzykrotna olimpijka, która może tegoroczny sezon udać za bardzo udany. Jak mówiła, organizacja Worldskitestu w Polsce jest być doskonałą promocją narciarstwa:

Maryna Gąsienica-Daniel: Myślę, że to jest dobry znak i też właśnie taki dobry prognostyk dla polskiego narciarstwa, na rozwój i też na rozwój nie tylko narciarstwa, ale też ośrodków. I taką motywację, żeby faktycznie to robić, bo widać efekty w postaci doprowadzenia do Polski Worldskitest. Jest to największy test na świecie.

Radio 90: Te warunki dzisiaj, to testowanie. Jak oceniasz?

Maryna Gąsienica-Daniel: Uważam, że na możliwości, jakie są, to naprawdę były świetne warunki na ten test, była możliwość przetestowania tych nart. Byliśmy w stanie poczuć różnicę między nartami, więc myślę, że na tym nam zależało głównie. Myślę, że jesteśmy w stanie naprawdę pogratulować i podziękować za takie przygotowanie i taką organizację, mimo dodatnich temperatur.

Worldskitest

Maryna Gąsienica-Daniel

Narty testowali światowej sławy alpejczycy, ale również polskie gwiazdy. Wśród nich był aktor Piotr Zelt.

Piotr Zelt: Widzimy, jaka jest aura i że wokół właściwie brakuje śniegu. Więc nie ukrywam, że z pewną obawą jechałem tutaj. Ale kiedy zobaczyłem te dwie trasy pięknie naśnieżone i przygotowane, zapadła decyzja, żeby jak najwcześniej rano zacząć. Rzeczywiście byliśmy wcześnie rano i okazuje się, że trasa była dobrze przygotowana i ona nieźle wytrzymała do końca testowania. Wydarzenie absolutnie wyjątkowe, szczególne i należy się bardzo cieszyć, że Worldskitest zawitał do Polski. Można powiedzieć historyczne wydarzenie. Organizacja jest absolutnie perfekcyjna. Tu widać, że wszyscy się znają na tym, co robią.

Worldskitest

Piotr Zelt

Janusz Tyszkowski, szef stacji Skolnity w Wiśle nie ukrywa, że z powodu wiosennej aury ostatnie dni nie były łatwe:

Janusz Tyszkowski: Moje emocje były wcześniej takie, że dotrwamy, nie dotrwamy. Dotrwaliśmy. Jest wspaniale. Ja się bardzo cieszę i chcę podziękować tym wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że ten Worldskitest tutaj jest. Chciałbym też podziękować ekipie, która tu pracowała, doprowadziła ten stok, że dzisiaj jeździmy i że możemy ten Worldskitest odbywać.

Sylwester Foltyn sekretarz Urzędu Miasta w Wiśle ma nadzieję, że impreza pokaże potencjał zimowy perły Beskidów:

Sylwester Foltyn: Jesteśmy ogromnie zadowoleni, że takie prestiżowe wydarzenie udało się zorganizować u nas. Chcemy, żeby o Wiśle było głośno, żeby Wisłę wszyscy kojarzyli ze sportami zimowymi i żeby po prostu do nas przyjeżdżali i się cieszyli i bawili się dobrze u nas na naszych stokach.

Worldskitest w stacji Skolnity w Wiśle potrwa do piątku.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj