Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

WOŚP gra po raz 31! W szpitalach w regionie dużo sprzętu od fundacji

Facebook Twitter

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra już po raz 31. W niedzielę (29.01.) kolejny finał akcji podczas której zbierane są pieniądze na rzecz chorych, głównie na zakup specjalistycznego sprzętu, który jest przekazywany później szpitalom w całym kraju. W tym roku hasło akcji brzmi "Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich - małych i dużych!".

fot. facebook.com/wosp

Od początku czyli od 30 lat sprzęt zakupiony przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy trafia także do lecznic w regionie. Między innymi do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego numer 2 w Jastrzębiu. Mówi rzecznik placówki, Małgorzata Fojcik:

Małgorzata Fojcik: Po raz pierwszy pomoc w formie aparatury medycznej otrzymaliśmy od Wielkiej Orkiestry w 1998 roku, więc to już wiele lat temu i ciągle otrzymujemy pomoc od Wielkiej Orkiestry. Na przestrzeni ostatnich 5 lat zakupiony sprzęt głównie jest skierowany do naszych najmniejszych pacjentów. Kardiomonitory, aparaty USG, aparaty do wspomagania oddechu, respiratory, dzięki którym wiele noworodków dostało drugą szansę, za co oczywiście jesteśmy bardzo wdzięczni. W 2019 roku otrzymaliśmy sprzęt, który był dedykowany pacjentom naszego Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego, podnośniki elektryczne, wózki inwalidzkie, ssaki, wyposażenie sal.

Wartość sprzętu przekazanego szpitalowi w Jastrzębiu przez WOŚP tylko w ostatnich pięciu latach to blisko milion złotych

– dodaje Małgorzata Fojcik.

Sprzęt od Orkiestry trafia także do szpitala w Żorach, nie jest go dużo ale jest potrzebny i służy przede wszystkim dzieciom

– mówi prezes Miejskich Zakładów Opieki Zdrowotnej w Żorach, Katarzyna Siemieniec.

Katarzyna Siemieniec: W 2020 roku otrzymaliśmy wsparcie, sprzęt dedykowany oddziałowi noworodkowemu – system nieinwazyjnego wspomagania oddechu. W roku 2018 był sprzęt przeznaczony na oddział dziecięcy, m.in. aparat USG, holter ciśnieniowy, pompy objętościowe. W 2017 było wsparcie dla oddziału pediatrycznego – aparat do lokalizacji naczyń krwionośnych. Wcześniejsza pomoc to łóżka na oddział dziecięcy. Nie było to jakieś spektakularne wyposażenie, natomiast stanowiło doskonałe uzupełnienie sprzętu, który posiadamy i zaspokajało też nasze potrzeby.

WOŚP pomaga także lecznicy z Rybnika.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny numer 3 także otrzymał dużo sprzętu ratującego zdrowie i życie dzieci

– mówi rzecznik placówki, Karolina Wałowska.

Karolina Wałowska: Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy wspiera szpital rybnicki od 2000 roku i to był 8. finał, którego celem było ratowanie dzieci z chorobami nerek. Natomiast ostatnie przekazanie sprzętu przez WOŚP miało miejsce w 2021 roku, wspierające oddział anestezjologii i intensywnej terapii, mowa o aparacie do znieczulania dzieci o wartości 172 tys. Dodatkowo chirurgia dziecięca, która otrzymała leżanki, jak również blok operacyjny chirurgii dziecięcej w kardiomonitory za kwotę 32 tys., dermatom elektryczny z siatkownicą. Całość za sprzęt to kwota 682 tys. zł.

Przypomnijmy, 31. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już w tę niedzielę. Organizatorzy kolejny raz liczą na Wasze wielkie serce.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj