Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kolejny etap prac w tworkowskich ruinach. Wozowania oficjalnie otwarta [FOTO]

Facebook Twitter

Wozownia przy ruinach zamku w Tworkowie oficjalnie otwarta. W czwartek (27.10) przecięto wstęgę inwestycji w kolejny budynek atrakcji turystycznej w gminie Krzyżanowice.

fot. FB/slaskie

Ruiny zamku wraz z wieżą widokową po remoncie oddano w lipcu 2020. Rok później rozpoczęły się prace przy wozowni, obejmowały między innymi wstawienie okien i drzwi oraz aranżację wnętrza, także pomieszczeń sanitarnych i technicznych. Wójt Krzyżanowic zapowiadał w Radiu 90, że będzie to jedna z nielicznych przestrzeni w ruinach zamku dedykowana wystawom, koncertom, nawet spotkaniom biznesowym

Funkcjonalna, nowoczesna, multimedialna

– chwalił Grzegorz Utracki. Całkowity koszt inwestycji wyniósł niemal 2 i pół mln złotych. Ruiny zamku w Tworkowie to ważne miejsce na mapie turystycznej regionu, dla tych którzy tam jeszcze nie byli, mamy informację, że od niedzieli (30.10) zmieniają się godziny zwiedzania, miejsce jest czynne 7 dni w tygodniu od 10.00, ostatnie wejście na wieżę widokową do 15.45

fot. FB/slaskie

Projekt pn. Rewitalizacja budynku dawnej wozowni przy ruinach zamku w Tworkowie. Umowa o dofinansowanie została podpisana 22.06.2021 r. na następujące wartości: koszty całkowite – 2 428 987,69 zł, koszty kwalifikowalne – 2 366 987,69 zł, kwota dofinansowania – 1 936 126,15 zł. Aneks do umowy o zwiększenie dofinansowania podpisano 14.04.2022 r.

Projekt polega na rewitalizacji obszarów zdegradowanych, na których występują niekorzystne zjawiska społeczne. Zamek, w tym wozownia, leży w największym sołectwie Krzyżanowic, stanowi społeczne, kulturalne i ekonomiczne centrum sołectwa. W projekcie założono prace umożliwiające prowadzenie w obiekcie akcji i działań nakierowanych na rozwój potencjału ludności lokalnej i przeciwdziałanie problemom społecznym gminy.

Celem projektu jest rewitalizacja poprzez przebudowę i dostosowanie, elementu ruin Zamku w Tworkowie, jakim jest dawna zamkowa wozownia. Prace dotyczą działania w celu przygotowania obiektu do realizacji działań społecznych przez OPS Krzyżanowice, jak i wykonanie rewitalizacji z uwzględnieniem zabytkowego charakteru budynku, co pozwoli wpisanie się obiektu w istniejący kompleks ruin oraz przy zamkowego parku, a całokształt tworzy wysokiej jakości infrastrukturę w centrum miejscowości. W ramach projektu przewidziano następujący zakres: wydzielenie w obiekcie pomieszczeń higieniczno-sanitarnych i pomocniczych do obsługi działań społecznych, wykonanie odcinka stropu nad częścią pomieszczeń, montaż stolarki i ślusarki okiennej i drzwiowej w istniejących otworach, wykonanie wymiany pokrycia stropu i stropodachu, wykonanie izolacji cieplnej stropodachu, montaż przeszkleń i balustrad, aranżacja sali na cele kulturalno-społeczne, wykonanie instalacji wodociągowej, grzewczej, wentylacyjnej oraz gazowej w projektowanych pomieszczeniach.

Czytaj także:

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 7 czerwca 2023