Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wprowadź zdrowie do swojej kuchni. Jakie produkty wybierać w styczniu?

Facebook Twitter

Styczeń, czyli pierwszy miesiąc w Nowym Roku. W tym czasie szklarnie świecą pustkami czekając na nadejście wiosny. Jakie produkty wybierać na początku roku? Jest warzywo, które zbieranie jest właśnie teraz.

fot.RitaE/pixabay

W styczniu możemy postawić na warzywo, które zbierane jest właśnie w tym czasie, choć przez wielu niedoceniane ma bardzo wiele do zaoferowania pod względem zdrowotnym jak i kulinarnym. Mowa o brukselce. To właśnie jedno z niewielu warzyw, które możemy spotkać na grządkach w czasie chłodnych miesięcy.

Brukselka jest niewielkim warzywem, przypomina wyglądem miniaturową kapustę. Jest bardzo zdrowa, choć wielu z nas nie jest fanem jej smaku. Jednak odpowiednio przygotowana, może być bardzo smacznym dodatkiem do obiadu. Warzywo te powstało w Belgii, jest połączeniem jarmużu z kapustą, ma wiele cennych właściwości.

fot.ulleopixabay

Dlaczego warto spożywać brukselkę?

Kapusta brukselka – to oficjalna nazwa tego warzywa. Posiada ono właściwości antynowotwotowe, które zawdzięczamy sulfosforanowi- silnemu przeciwutleniaczowi. Sulfosforan powinny przyjmować osoby zmagające się z rakiem jelita grubego, prostaty, płuc i piersi. Dodatkowo ma on właściwości antybakteryjne, dlatego poleca się też go cierpiącym na wrzody żołądka.

Dodatkowo brukselka posiada w swoim składzie wapń, potas, sód i magnez. Wspomaga krążenie, reguluje ciśnienie i rozszerza tętnice, dzięki czemu zmniejsza ryzyko zawałów.

fot.Free-Photos/pixabay

Kwas foliowy i witamina K

Brukselka jest źródłem kwasu foliowego, poleca się ją ciężarnym kobietom, oraz parom starającym się o dziecko. Odpowiednia ilość kwasu foliowego ma wpływ na jakość nasienia jak i długość życia plemników.

Warzywo zawiera także witaminę K, odpowiadającą za krzepliwość naszej krwi. Ma działanie antybakteryjne, przeciwzapalnie, zwalcza grzyby i uśmierza ból. Niedobór witaminy K może skutkować osteoporozą, ponieważ odpowiada ona za utrzymanie prawidłowej ilości białek, które są odpowiedzialne za budowę naszych kości.

fot/Cparks/pixabay

Brukselka w kuchni – jak ją przyrządzić?

Aby brukselka była smaczna oraz zachowała swoje właściwości, pamiętaj o tych kilku zasadach:

  • Nie gotuj jej zbyt długo, ponieważ może to doprowadzić do utraty jej właściwości.
  • W sklepie wybieraj najmniejsze i najtwardsze główki.
  • Nie kupuj brukselki, która posiada żółte plamki.

Brukselkę najlepiej gotować na parze przez kilka minut (ok.5 min.). Nadaje się ona również do jedzenia na surowo jako składnik surówki.

By uniknąć gorzkiego posmaku, można wrzucić ją do gotującej się wody z dodatkiem mleka (do wody można dodać również kawałek chleba bądź cynamon). Ważne, aby nie gotować brukselki pod przykryciem, ponieważ podczas jej gotowania wydzielają się gazy siarkowe, które wchłonięte do warzywa spowodują, że będzie ono miało nieprzyjemny smak i zapach.

Brukselka sprawdzi się jako dodatek do zupy jarzynowej, bądź dodatek do obiadu w formie ugotowanych główek z bułką tartą, może być także dobrym składnikiem do tart czy zapiekanek.

fot.mp1746/pixabay

Lubicie brukselkę? Dajcie znać w jakiej formie smakuje najlepiej!

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj