Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wraca życie do pałacu w Rzuchowie [FOTO,WIDEO]

Facebook Twitter

Wraca życie do pałacu w Rzuchowie. Miejsce od lat zapomniane, przez długi czas niezarządzane przez nikogo, w końcu ma odzyskać dawny blask. Renowacją zabytku zajęła się Fundacja na Rzecz Ochrony Dóbr Kultury im. Heinricha Himmla.

Mówi Ewa Mackiewicz, dyrektor fundacji:

Ewa Mackiewicz: W tej chwili jesteśmy w trakcie przygotowywania dachu do jego pokrycia. Realizowane są prace typowo budowlane, ponieważ obiekt jest rzeczywiście w bardzo złym  stanie, aczkolwiek bardzo wiele nakładów już zostało poczynionych. M.in. została wymieniona kopuła wieży, która ze środków konserwatora zabytków została sfinansowana i została wymieniona cała kopuła, pokrycie blachy miedzianej, także jest to wykonane na bardzo wysokim poziomie. Została wymieniona konstrukcja dachu. Obecnie w tym roku również realizowaliśmy kolejny etap odwadniania tego budynku.             

Budynek wymaga wielu nakładów finansowych, dlatego organizacja stara się o środki zewnętrzne, m.in. z budżetu unii i ministerstwa kultury na renowacje i na wydarzenia, które już mogłyby się tam odbywać. Badana jest historia pałacu:

Ewa Mackiewicz: To jest bardzo ciekawa sprawa, ponieważ do tej pory w różnych opracowaniach, w których pojawiał się pałac w Rzuchowie, było stosunkowo niewiele informacji na temat tego obiektu. Była data powstania, nazwisko pierwszego i drugiego właściciela i to były takie informacje, które gdzieś tam się powtarzały, natomiast dotarliśmy do dokumentów, których w zasadzie nikt do tej pory nie przeglądał w archiwum państwowym w Raciborzu, z których wynika, że kluczową postacią dla tego pałacu nie był pierwszy właściciel, ale jego żona Stefania Himml z domu Schön, która była córką poprzedniego właściciela wsi i właśnie Rzuchów został przekazany państwu Himmlom przez ojca Stefanii.   

Fundacja chciałaby zebrać jak najwięcej wspomnień o tym miejscu, by wydać publikację opisującą historię pałacu w Rzuchowie. Warto wspomnieć, że przez długie lata działał tam dom dziecka:

Ewa Mackiewicz: W najbliższym czasie, 25 stycznia o godz. 17:00 odbędzie się spotkanie dawnych wychowanków i pracowników domu dziecka. Spotkanie to odbędzie się w Domu Kultury w Rzuchowie, ponieważ stan pałacu jeszcze nie pozwala na to, aby w warunkach zimowych można było się tam spotkać, natomiast kolejne spotkania również z mieszkańcami będą przygotowywane. Robimy także zbiórkę pamiątek, dokumentów, zdjęć, które chcemy wykorzystać w publikacji, która ma powstać na bazie tego zgromadzonego materiału. Oczekujemy wspomnień, oczekujemy tego, że stworzy się taka grupa osób, która będzie pozytywnie nas dopingowała. Rzeczywiście wszyscy czekają na to, żeby ten pałac odżył.         

Przypomnijmy, że zespół dworsko-parkowy w Rzuchowie został oddany w prywatne ręce w 2000 roku. Od tamtej pory kilkakrotnie zmieniał się właściciel i zmieniały się pomysły co do zagospodarowania tego miejsca. Miało tam powstać np. Centrum Biznesu i Kultury czy dom przyjęć. Ostatecznie miejsce ma służyć mieszkańcom jako placówka kulturalna. Jak wygląda pałac w Rzuchowie i jakie prace już wykonano – zobaczcie poniżej. Tematem zajęli się Monika Sokołowska i Przemek Niedźwiecki.

Dane kontaktowe do Fundacji na Rzecz Ochrony Dóbr Kultury im. Heinricha Himmla:

facebook.com/FundacjaHimmla/
mail: fundacjahimmla@gmail.com

Zdjęcia wykonane przez Ewę Mackiewicz:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 maja 2022