Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

WSA zadecyduje w sprawie kopalni „Paruszowiec”

Facebook Twitter

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach ma zdecydować w sprawie złoża węgla kamiennego „Paruszowiec”. Sąd postanowi o dalszych losach planu miejscowego, w którym rybnicka Rada Miejska nie uwzględniła budowy kopalni. Przeciwni jej otwarciu są także mieszkańcy i lokalny biznes. Dziś (4.07.) odbędzie się rozprawa przed WSA.

Natomiast spółka BAPRO, która planuje otwarcie kopalni “Paruszowiec” zaskarżyła przyjęty w kwietniu 2020 roku miejscowy plan zagospodarowania zakazujący lokalizacji podobnych przedsięwzięć na tym obszarze. WSA skargę inwestora już raz odrzucił, ale musi zająć się nią ponownie po tym, jak Naczelny Sąd Administracyjny nakazał mu uwzględnienie wcześniej pominiętych okoliczności.

Naszym zdaniem rozstrzygnięcie powinno być takie same jako poprzednio, sąd powinien odrzucić skargę. Skarżący inwestor nie jest w stanie wykazać, że plan miejscowy dotyczy jego interesu prawnego, a tym bardziej, że go narusza. Inwestor nie jest właścicielem działek położonych w obszarze objętym planem miejscowym. Nie ma też jeszcze decyzji wymaganych do tego, aby prowadzić działalność górniczą. Budowa kopalni to jedynie jego dalekosiężny zamysł

– komentuje Miłosz Jakubowski, radca prawny z Frank Bold, organizacji, która w postępowaniu bierze udział po stronie społecznej.

Temat budowy kopalni ciągnie się w Rybniku od 2016 roku.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj