Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Wspieraj Seniora”, czyli rządowa pomoc w opiece nad starszymi

Facebook Twitter

Ponad 12,5 miliona złotych trafi do gmin województwa śląskiego, które włączą się w rządowy program „Wspieraj Seniora”. Jego celem jest organizacyjne i finansowe wsparcie samorządów gminnych w częściowej opiece nad osobami powyżej 70. roku życia, które w perspektywie kilku najbliższych tygodni ograniczą swoją aktywność do niezbędnego minimum i pozostaną w domu.

Fot. pixabay.com

Gminy przystępujące do realizacji Programu będą mogły w szczególności udzielać wsparcia osobom starszym, które zdecydowały się na pozostanie w domu, w zakresie dostarczania zakupów obejmujących artykuły podstawowej potrzeby, w tym artykuły spożywcze i środki higieny osobistej. Do decyzji samorządu pozostaje, czy zadanie to będą realizować w ramach własnych możliwości kadrowych (np. poprzez zatrudnienie osób do realizacji zadania lub przyznanie dodatków zadaniowych), czy też poprzez zlecenie zadania organizacjom pozarządowym.

Zgodnie z programem gminy mogą też zakupić usługi od podmiotów sektora prywatnego lub otoczyć opieka seniorów przy współpracy z wolontariuszami, harcerzami, żołnierzami WOT czy członkami ochotniczej straży pożarnej.

Przesłaliśmy już informacje na temat Programu „Wspieraj Seniora” do samorządów i liczymy na odzew z ich strony. Pandemia koronawirusa to egzamin z naszej solidarności. Od jego wyniku może zależeć przebieg pandemii, a tym samym zdrowie i życie Polaków. Dlatego tak cenne są wszelkie inicjatywy podejmowane z myślą o bezpieczeństwie mieszkańców. Zachęcam wszystkich Państwa do włączenia się w wolontariat i pomoc osobom starszym w ramach akcji „Wspieraj Seniora”. Okażmy wsparcie i solidarność międzypokoleniową!

– apeluje wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Szacuje się, że w województwie pomocy wymagać może 562 428 mieszkańców powyżej 70. roku życia.

Informacje na temat Programu dostępne są także na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj