Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wspierają imigrantów od 3 lat w Rybniku. 28 dzielnica świętowała w Teatrze Ziemi Rybnickiej [FOTO]

Facebook Twitter

Wspierają imigrantów od 3 lat w Rybniku. Pomagają im znaleźć pracę, mieszkanie, załatwiają sprawy urzędowe, czy po prostu pokazują jak łatwiej żyć. Stowarzyszenie 28 dzielnica, świętowała swoje urodziny w Teatrze Ziemi Rybnickiej.

Według szacunków w samym Rybniku żyje około 10 tysięcy Ukraińców, prócz nich są Białorusi, Litwini i wielu innych obcokrajowców. Ukrainka Alla Brożyna mieszkająca od 5 lat w Polsce przyznaje, że gdyby wcześniej było takie wsparcie jakie teraz otrzymują imigranci byłoby im o wiele łatwiej:

Alla Brożyna: Ja zawsze mówię, że gdyby jeszcze 5 lat temu jak ja przyjechałam do Polski, było tyle miejsc tak pozytywnie nastawionych do cudzoziemców, wsparcia, informacji prawnych, to byłoby nam dużo lżej, więc wielka jest zasługa ludzi, którzy przyczynili się do tworzenia 28 dzielnicy.

28 dzielnica świętowała w Teatrze Ziemi Rybnickiej

Świętujemy to, że razem jesteśmy i że się wspólnie integrujemy

– podkreśla rybnicki radny pomysłodawca powstania 28 dzielnicy:

Mariusz Wiśniewski: Gala ma być wydarzeniem, w którym nie tyle prezentujemy Ukrainę i Ukraińców ale świętujmy razem to, że razem jesteśmy, w którym staramy się wskazać, że istnieją takie dobre przykłady i drogi do tego, że to słowo integracja nabierało tego faktycznie konkretnego kształtu, żeby ono się przekuwało ze słowa w czyn, w coś co ma konkretny byt.

28 dzielnica świętowała w Teatrze Ziemi Rybnickiej

Podczas ukraińskiej gali wręczono tytuły honorowych obywateli 28 dzielnicy w czterech kategoriach: ambasador imigrantów, dobry pracodawca, człowiek sukcesu i przyjazny urząd:

Mariusz Wiśniewski: Bardzo mi zależało na tym żeby wskazywać takie punkty odniesienia dla ludzi, którzy tworzą miejsca pracy. Zależy mi na tym, by pokazywać, że niesienie tej idei, tej integracji wielokulturowości, stąd ten tytuł ambasadora. Zależało mi również na tym żeby wskazywać, że przedzieranie się przez gąszcz przepisów też może być łatwiejszy, stąd też ta kategoria przyjaznej instytucji, a najbardziej mi zależało na tej czwartej – człowieki sukcesu, czyli na wskazywanie przykładów człowieka który przyjechał i zrealizował swój cel.

Tytuł w kategorii Ambasador imigrantów otrzymała Joanna i Słanisław Bulandra, dobrym pracodawcą została firma Rekpol, tytuł człowieka sukcesu otrzymała lekarka Natalia Ams, przyjaznym urzędem został Urząd Skarbowy w Rybniku.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj