Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Współczesność wymaga od radnych nowych kompetencji. Dlatego powstaje… Szkoła Radnych XXI wieku!

Facebook Twitter

Z roku na rok spada jakość pracy radnych. "Większość z nich nie potrafi dogonić rzeczywistości i dlatego musi się uczyć" - uważają założycie Szkoły Radnych XXI wieku.

Zajęcia w tej niecodziennej uczelni ruszają już dziś w Cieszynie. Mówi Michał Paluch wiceprezes Transgranicznego Centrum Wolontariatu:

Idea wynika z wyzwań czasu, w jakich się znajdujemy. Uczymy się przez całe życie, a miasto wymaga nowych kompetencji, współczesne miasto, miasto w kryzysie. Młodzież opuszcza miasta, a co za tym idzie – inicjatywa, kapitał ludzki. Temu trzeba umieć się przeciwstawić. Żeby zatrzymać młodych ludzi, trzeba mieć kompetencje do budowania dialogu międzypokoleniowego, korzystać ze współczesnych multimediów i tego świata digitalnego. Młode pokolenie jest bardziej kompetentne niż poprzednicy, dlatego, że się szybciej uczy i ma większy dostęp do wiedzy.

Zajęcia odbywać się będą w kilku blokach tematycznych w Transgranicznym Centrum Wolontariatu na Zamku w Cieszynie:

Przygotowaliśmy 10 modułów, które składają się na takie dwa filary dydaktyczne. Pierwszy to jest miękkie „know how”, drugi – twardy „know how”. Miękkie oznacza kształcenie kompetencji w zakresie komunikacji zarówno interpersonalnej, jak i społecznej, czyli komunikowania się bez barier, efektywnego, skutecznego przekazywania swoich pomysłów, idei i komentarzy opinii, również tak, żeby przekonać do nich innych lub prowadzić dyskurs na wysokim poziomie kultury. Również w tym pakiecie miękkiego „know how” mówimy o przekazaniu wiedzy z zakresu psychologii kognitywnej, psychologii społecznej, uświadomienia przyszłym radnym, czym są zjawiska oportunizmu, legalizmu, nonkonformizmu i konformizmu, próżniactwa społecznego i różnych innych zjawisk, które występują w świecie społecznym, z których nie zawsze sobie zdajemy sprawę. Warto o nich wiedzieć i warto umieć się im przeciwstawić lub na swój sposób nimi zarządzać.

Marta Kawulok. najdłuższa stażem cieszyńska radna, a jednocześnie wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Cieszynie cieszy się z uruchomienia takiej szkoły:

Działam w radzie od 20 lat, więc mam już jakieś doświadczenie. Pan Michał zwrócił się do mnie z zapytaniem, jaka jest moja opinia, jeżeli chodzi o stworzenie Szkoły Radnych. Uważam, że jest to świetny pomysł, który powinien zaowocować tym, że osoby, które zdecydują się kandydować, będą bardzo dobrze przygotowane do pełnienia funkcji radnego. Program zajęć jest bardzo ciekawy, bogaty. Na pewno nie będzie to też zbyt łatwe dla uczestników, ale da im doświadczenie, bardzo dużo wiedzy i kompetencji do pełnienia funkcji radnego.

Młodzi ludzie są zniechęceni polityką. Czy uda się ich przekonać. że warto z takich zajęć korzystać? Michał Paluch z Transgranicznego Centrum Wolontariatu jest przekonany, że tak:

To też jest „fajne”, że to wywołuje jakiś bunt, sprzeciw. Dzisiaj brakuje subkultur, dzisiaj brakuje takiego głosu sprzeciwu ze strony młodzieży. Nie chcemy, wszyscy są zniechęceni do działań społecznych i politycznych, ale z drugiej strony, każdy kto czuje w sobie odrobinę liderstwa i takiej woli walki, może tutaj znaleźć misję, cel. I ja to chcę pokonać, chcę osiągać rzeczy niemożliwe do zrobienia, chcę stawić czoła kibicom klęski, sceptykom. Chcę pokazać, że zostanę w swoim mieście, że zrobię imprezę na swoim lokalnym podwórku. Ja bym, z punktu widzenia pedagogicznego, dostrzegał w tym szansę. Takiego młodzieżowego wkurzenia się na rzeczywistość i szansy dla siebie, żeby to zmienić.

Adresatami zaproszenia do udziału w Szkole Radnych są wszystkie osoby chętne do zaangażowania się w sprawy miasta. Spotkanie rozpocznie się dziś o godzinie 17.00. Dodatkowe informacje znajdziecie tutaj.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024