StartWiadomości

Wspólny projekt Rybnika i Ministerstwa Środowiska

Projekt ministerstwa dotyczy miast powyżej 100 tys. mieszkańców. Największe zagrożenia, z jakimi musimy się mierzyć w naszym kraju to wysokie temperatury i nawałnice, a co za tym idzie powodzie, podtopienia lub susze. Zimą to smog.

Zmiany klimatu niosą za sobą również problem deficytu wody, a w związku z falami upałów odnotowuje się wzrost śmiertelności z powodu chorób układu krążenia na poziomie ok. 18%. Miejskie Plany Adaptacji mają sprawić, że mieszkańcy poczują się bezpieczniej. Chodzi m.in. o modernizację systemów ochrony przeciwpowodziowej czy rozwój systemów informowania i ostrzegania przed zagrożeniami, ale też o zmiany estetyczne w miastach i na terenach zielonych.

Wśród pomysłów, jakie mają ułatwić życie w mieście, w obecnych warunkach klimatycznych są wodne place zabaw, takie jak Pluskadełko w Rybniku-Kamieniu lub tężnie solankowe, taki obiekt stoi w dzielnicy Paruszowiec-Piaski, gdzie też można szukać wytchnienia w gorące dni. To głównie pomysły mieszkańców, realizowane w ramach budżetów obywatelskich.

W tworzenie Miejskich Planów Adaptacji rybniczanie mogą włączyć się w każdym momencie. Wystarczy wejść na stronę projektu: TUTAJ.

Zostaw komentarz