Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Współpraca z pracodawcami. Stowarzyszenie Przy Dziupli z Wodzisławia uruchomiło punkt konsultacyjny

Facebook Twitter

Przekonać pracodawców, by chcieli zatrudniać osoby niepełnosprawne. A niepełnosprawnym ułatwić drogę do znalezienia zajęcia. To jedno z zadań, jakie postawiło przed sobą Stowarzyszenie Przy Dziupli z Wodzisławia. Organizacja uruchomiła punkt doradczo-konsultacyjny: dyżury odbywają się dwa razy w tygodniu popołudniami, jest też całodzienny dyżur telefoniczny.

Do końca marca udzielono już 90 porad.

Sylwia Koczy: Chcemy, by jednostki samorządu terytorialnego i przedsiębiorcy dostrzegli korzyści w zatrudnianiu takich osób

– mówi Sylwia Koczy, prezes Stowarzyszenia Przy Dziupli.

Sylwia Koczy: Szkolimy w zakresie pozyskiwania środków z PFRON, jakie przysługują pracodawcy przy zatrudnianiu takich osób, ale też szkolimy jak dostosować miejsce pracy pod konkretnego już kandydata do pracy. Jakie jednostki niepełnosprawności, do jakich prac najlepiej się nadają. Chcemy też stworzyć taką platformę pośrednictwa i komunikacji między tymi, którzy poszukują pracy i tymi, którzy są potencjalnymi pracodawcami. Cheny też pokazać konkretne korzyści dla pracodawcy, które wynikają z tego, że takie osobie nie przeszkadza monotonna powtarzalność, czynność, że oni mogą to zrobić bardzo dokładnie, wręcz nawet perfekcyjnie, że oni też potrafią być bardzo obowiązkowi, skrupulatni w tym, co robią i czasami ta praca staje się sensem ich życia.

Często pracodawcy boją się zatrudniać osoby z niepełnosprawnościami – dodaje Sylwia Koczy:

Sylwia Koczy: Z PFRON należy się asystent pracownika, który przez pierwsze pół roku może pomagać takiemu kandydatowi we wdrożeniu się. Takie osoby mogą więcej czasu potrzebować do tego, żeby pewnych czynności się nauczyć, bo każda firma czy przedsiębiorstwo ma swoją specyfikę działalności i żeby dobrze opanować daną czynność, to pod opieką może się świetnie tego nauczyć, a nie będzie to obciążeniem dla pracodawcy, który musiałby dać swojego macierzystego pracownika, albo może temu macierzystemu pracownikowi za tę dodatkową pracę odpowiednie wynagrodzenie, które też jest finansowane ze środków PFRON.

Na zdjęciu: prezes Stowarzyszenia Przy Dziupli, Sylwia Koczy.

Stowarzyszenie Przy Dziupli organizuje szkolenia dla pracodawców, by dowiedzieli się np. jakiego wsparcia udziela PFRON. A jak to wygląda w praktyce?

-usłyszała Monika Sokołowska od pracodawców, którzy brali udział w jednym ze szkoleń organizowanych przez Stowarzyszenie Przy Dziupli. Dodajmy, że te wszystkie działania prowadzone są w ramach projektu „Nie jesteś sam” finansowanego ze środków norweskich z Programu Aktywni Obywatele finansowanego przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię z funduszy EOG.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 marca 2024