Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wspomnienie Anny German

Facebook Twitter

Uznawana na Ukrainie za sobowtóra Anny German. Wokalnego oczywiście. Władysława Wdowiczenko z Odessy zaśpiewa najpiękniejsze utwory kochanej przez publiczność German.

Koncert zaplanowano na niedzielę (23.02.) w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym w Czerwionce-Leszczynach.

Pamięć o polskiej artystce, wróciła po emisji serialu nakręconego przez Rosjan. To właśnie Władysława Wdowiczenko użyczała głosu w scenach, w których aktorka Joanna Moro śpiewała piosenki Anny German. Władysława Wdowiczenko urodziła się i wychowała na Ukrainie. Historia, która związała ją niewidzialną nicią z Anną German jest naprawdę wyjątkowa. Rodzice Władysławy, którzy są muzykami, kilka tygodni przed pojawieniem się na świecie małej Włady, przypadkowo w jednym z hoteli spotkali Annę German, która odbywała akurat trasę koncertową w ZSRR. German, kiedy zobaczyła kobietę w ciąży miała przepowiedzieć, że na świat przyjdzie dziewczynka, a rodzice będą z niej w przyszłości bardzo dumni. Tak też się stało.

Władysława Wdowiczenko ukończyła Konserwatorium w Odessie, jest solistką tamtejszej Filharmonii. Dzięki niebywałemu podobieństwu wokalnemu do jednej z ikon muzyki polskiej – Anny German, stworzyła niezapomniany koncert upamiętniający jej twórczość.

Władysława Wdowiczenko urodziła się 22 września w dniu św. Anny. Po raz pierwszy jej talent został odkryty w wieku 9 lat (niespełna miesiąc po śmierci Anny German). To wtedy dostrzeżono jej wyjątkowy głos – głos dojrzałej kobiety, którego barwa do złudzenia przypominała głos Anny German. Jej praca nad warsztatem wokalnym początkowo w szkole muzycznej, później w odeskim konserwatorium sprawiła, że Władysława Wdowiczenko uznawana jest na Ukrainie za sobowtóra Anny German, choć jej podobieństwo jest bardziej wokalne, niż wizualne. Regularnie występuje wywołując wiele emocji, przywołując w niezapomnianych utworach lata młodości, ale i tragicznej historii Anny German. Do dnia dzisiejszego ma na swoim koncie ponad 100 koncertów upamiętniających twórczość niezapomnianej polskiej artystki, występując na terenie całej Ukrainy oraz Mołdawii.

Razem z artystką na scenie wystąpią:

  • Justyna Reczeniedi – sopran, solistka Warszawskiej Opery Kameralnej. Śpiewaczka, skrzypaczka, polonistka. Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie. W 2009 roku wzięła udział w telewizyjnym show Polsatu w programie „Jak oni śpiewają”. Nagrała pięć płyt solowych (m.in. współpraca z Emi Music Poland) Występowała w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, Tokio Opera City i Orchard Hall w Japonii, Narodowej Operze w Rydze oraz w Hiszpanii, Libanie, Austrii, Niemczech i na Węgrzech.
  • Krystian Adam Krzeszowiak – tenor, otrzymał nagrodę Jana Kiepury za najlepszy debiut 2008 roku. Koncertuje na całym świecie. Studiował w Conservatorio „G. Verdi“ w Mediolanie u prof. Rity Orlandi-Malaspiny oraz w Accademia Internazionale della Musica di Milano. Solista mediolańskiej La Scali, ulubieniec publiczności, biorący udział w show Waldemara Malickiego. Występował w teatrach operowych w Wenecji, Rzymie, Weronie, Genui, Filadelfii i in. Nagrywał dla Deutsche Grammophon, Sony, Emi Music Poland.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj