StartKultura

Wspomnienie Norberta Blachy w Rybniku

Ukończył Liceum Zawodowe w Zespole Szkół Elektronicznych w Gliwicach, Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia w Gliwicach w klasie fortepianu oraz w latach 1981-1985 studia muzyczne w Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej specjalności kompozycja, aranżacja.
W latach 1981-1992 kierował zespołem Cantate Deo z Gliwic.

Od roku 1984 zatrudniony jako wykładowca oraz pianista akompaniator na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej (obecnie Instytucie Jazzu) Akademii Muzycznej w Katowicach. Od roku 2003 wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Wśród wychowanków Blachy można wymienić takie osoby jak: Kuba Badach, Kuba Molęda, Kasia Cerekwicka, Andrzej Lampert, Anna Stępniewska, czy Hania Stach.

Jest laureatem konkursów, przeglądów świeckich i religijnych, m.in. Sacrosong (Kraków-Mistrzejowice), Cantate Deo (Gliwice), FAMA (Świnoujście). Początkowo organizator, a następnie juror Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Religijnej Cantate Deo w Gliwicach.
Współpracował również z Teatrem Śląskim w Katowicach, Teatrem Nowym w Zabrzu, Gliwickim Teatrem Muzycznym. Od 1986 pełnił obowiązki organisty w kościele Wszystkich Świętych w Gliwicach, wcześniej w kościele NSPJ w Gliwicach.

Od 1982 właściciel studia nagraniowego Studio B1, w którym powstało wiele nagrań muzycznych, a także m.in. wersja audio Historii jazzu prof. Andrzeja Schmidta (28 płyt CD).
Wraz z grupą studentów prowadził działalność koncertową z programami Negro Spirituals & Gospels, Stevie Wonder inaczej, Ray Charles i jego muzyka.
W latach 2007-2011 inicjator i kierownik muzyczny festiwalu Silesia Gospel Festival.

Blacha jest kompozytorem wielu znanych kompozycji, jak Modlitwa o pokój, Pater noster, Wesoły wędrownik, czy Powiedz, że czekamy. Jest autorem wielu aranżacji chóralnych oraz wokalno-instrumentalnych. Jest również autorem muzyki do spektakli teatralnych, m.in. spektaklu Prorok Miłosierdzia, wydanego w 2006 na DVD, spektaklu dziecięcego Lucjan – lew, jakiego nie było.

Norbert Blacha zmarł 3 lutego 2012 w wyniku choroby nowotworowej. Został pochowany na Cmentarzu Centralnym w Gliwicach.

Zostaw komentarz