Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wstrząsy w KWK Marcel. Mieszkańcy regionu piszą: Wszystko pospadało z szafek [AKTUALIZACJA]

Facebook Twitter

W sobotę (28.02.) parę minut po północy w KWK Marcel doszło do wstrząsów, silnie odczuwanych w niektórych miejscach naszego regionu. Wstrząsy odczuli między innymi mieszkańcy Rybnika, Rydułtów i Radlina. Na chwilę obecną trwa obliczanie danych dotyczących zdarzenia.

Otrzymaliśmy od Was wiele maili w tej sprawie. Między innymi:

Właśnie przed paroma minutami, a dokładnie o godzinie 00:06 w 4-piętrowym bloku w Rybniku było odczuwalne dość mocne 2-3 sekundowe „pływanie” bloku. Nie mam pojęcia czy pod blokiem znajduje się jakieś wyrobisko kopalniane więc nie wiem co spowodowało to zachwianie blokiem. Żadnego efektu dźwiękowego przy tym zjawisku nie zanotowałem, jedynie „dziwnie się poczułem” i zauważyłem, że chwieją mi się drzwi z otwartej szafy, a kołatki w uchwytach szafy chwiały się jeszcze ok. 5-6 sekund po zaobserwowanym przeze mnie zjawisku.

Inna relacja:

Witam. Właśnie obudziło nas mocne tąpnięcie (zerknęłam na zegarek, była 0:06). Silne, głośne (pewnie to hałasował trzęsący się dom) i dosyć długie, na tyle długie, że zdążyliśmy się z mężem obudzić i wzajemnie zapytać „czujesz?”

Wstrząs był mocno odczuwalny między innymi w Niedobczycach, Niewiadomiu, na Nowinach, w Radlinie, Rydułtowach także na Zamysłowie:

W Rybniku w dzielnicy Zamysłów kilka minut po północy były odczuwalne 2 tąpnięcia. Jak długo mieszkam w Rybniku takiego stresu nie przeżyłam!!

Dostaliśmy również taką relację :)

Witam,
Ja akurat oglądałem „Sierociniec” i miałem „dodatkową atrakcję”. I mimo, że „pływałem na tapczanie” po raz trzeci w życiu, to tym razem zrobiło to na mnie większe wrażenie, bo najpierw coś uderzyło w drzwi balkonowe (myślałem, że to jakiś wielki podmuch wiatru, albo gaz gdzieś wybuchł). Pozdrawiam

Na Facebooku otrzymaliśmy wiadomość od mieszkańca Radlina, który napisał, że w wyniku wstrząsów z komody pospadały różne przedmioty.

Dodajmy, że obszar górniczy kopalni „Marcel” położony jest w granicach administracyjnych następujących miast i gmin: Radlin, Rybnik, Wodzisław Śl., Rydułtowy, Marklowice, Świerklany, Mszana oraz Gorzyce.

Przypomnijmy, że do silnych wstrząsów doszło także miesiąc temu (29.01.) w KWK Rydułtowy-Anna. Do naszej redakcji dzwonili i pisali zaniepokojeni mieszkańcy. Twierdzili, że wstrząs był jednym z silniejszych w ostatnim czasie i trwał około 10 sekund. Epicentrum wstrząsu znajdowało się między Rydułtowami a Biertułtowami.

To było tąpnięcie na terenie kopalni Rydułtowy-Anna, miało siłę blisko 3 stopni w skali Richtera – potwierdził Radiu 90, zastępca dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego w Rybniku, Norbert Gzuk. – Wstrząs wystąpił około 9.36, na poziomie 1100 metrów. Na dole wstrząs był lekko odczuwalny – dodawał Norbert Gzuk w sprawie wstrząsów sprzed miesiąca.

Aktualnie zbieramy informacje na temat dzisiejszych wstrząsów. Czekamy także na Wasze komentarze na naszym fanpage – TUTAJ.

Na chwilę obecną (1.40) udało nam się uzyskać potwierdzenie, że nikomu nic się nie stało i wszystko jest w porządku. Wstrząsy, na szczęście, nie przyniosły skutków na dole, sytuacja jest opanowana. O poranku będziemy kontaktować się z rzecznikiem, wtedy podamy szczegółowe informacje.

AKTUALIZACJA

Rzecznik Kompanii Węglowej, Tomasz Głogowski potwierdza, że tuż po północy doszło do dwóch następujących po sobie wstrząsów. Miały one miejsce w ścianie M-3 w pokładzie 712, 260 metrów za frontem ściany, na głębokości 1000 metrów. W tym czasie w tamtym miejscu nie było prowadzone wydobycie, nikomu nic się nie stało.

Tuż po zdarzeniu, Kompanii Węglowej, 20 osób sygnalizowało, że odczuwało wstrząsy. Miały one siłę do 2,7 stopni w skali Richtera.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj