Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Wszyscy musimy uważać na drodze – kierowca, rowerzysta i pieszy”

Facebook Twitter

Mówi nam Ryszard Czepczor z rybnickiej drogówki. Funkcjonariusz zdradza również, że policja planuje wspólnie z miastem przygotować informatory na temat tego, jak korzystać z kontrapasów.

To może oznaczać, że na drogach będzie nas więcej:

Tutaj musimy prosić o współpracę, o wzajemne współżycie pomiędzy kierującymi rowerami, kierującymi samochodami. Chodzi głównie o zachowanie ostrożności, żeby jedni zwracali uwagę na drugich. Mimo, że jest przejazd dla rowerzystów, zatrzymajmy się, zejdźmy z tego roweru, przeprowadźmy ten rower, wiadomo, rowerzysta wjeżdżający na jezdnię, dzieje się to w ułamkach sekundy, kierowca nawet, który chce udzielić pierwszeństwa takiemu rowerzyście, nie zawsze niestety ma czas, żeby to zrobić.

Specjalnych kart rowerowych w Rybniku jak mówi, jednak nie będzie:

Wspólnie z urzędem miasta z oficerem rowerowym, planujemy przeprowadzić coś takiego, wydać jakąś broszurę, która będzie jakby ułatwiała poruszanie się po Rybniku rowerzystom, gdzie będą opisane przepisy dotyczące właśnie tych kontrapasów oraz jak poruszać się i jak prawidłowo z nich korzystać. My tutaj nie możemy ingerować w ustawę, która zobowiązuje, dlatego my nie możemy jakoby dodatkowo weryfikować tego egzaminami jakimikolwiek. Egzamin jest przeprowadzany na kartę rowerową, jeżeli taka karta zostaje wydana, no to my już tutaj nie mamy dalszego pola manewru. Oczywiście, można działać jeśli ktoś spowoduje zagrożenie bezpieczeństwa, można się starać, aby zakazać takiej osobie poruszania się, tutaj taka możliwość jest, no ale to są ekstremalne przypadki.

Wkrótce w Rybniku przybędzie więcej dróg dla rowerzystów.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj