Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Wszystkich Świętych, to będzie wyjątkowy dzień dla mieszkańców Nieboczów [WIDEO]

Facebook Twitter

Ich wieś została przeniesiona ze względu na budowę zbiornika wodnego Racibórz Dolny. W nowym miejscu powstały ich domy, cała infrastruktura miejscowości, a na nowy cmentarz przeniesiono szczątki ich bliskich.

Mówi sołtys wsi Nieboczowy, Krzysztof Szczotok:

Dla wszystkich mieszkańców jest to miejsce szczególne, ale nie tylko dla naszych tutaj mieszkańców, również dla okolicznych miejscowości, bo jak wiemy, jest to jedyna taka duża ekshumacja, na taką skalę, w naszym kraju. (…) Jest to miejsce wyjątkowe dla mieszkańców i dla naszych przodków, którzy miejmy nadzieję, będą już w spokoju na wieki spoczywać. Dla nas, dla naszej lokalnej społeczności każda chwila tutaj jest szczególna.

Na nowy cmentarz przeniesiono wszystkie szczątki ze starej nekropolii w Nieboczowach, choć grobów tu jest mniej:

Tak, to jest właśnie wyjątkowe. Grobów jest znacznie mniej. Natomiast na środku cmentarza jest mogiła zbiorowa. Tam są pochowane szczątki wszystkich tych, których groby były wieloletnie. Były groby, którymi się opiekowano społecznie, ale nie było do końca tych osób, które miały się nimi opiekować, sporo osób wyjechało. Mamy takie zapewnienia, że firma, która przeprowadzała ekshumację twierdzi, że to są wszystkie. Mogliśmy być przy tym, ale nie chcieliśmy. Wierzymy, że wszyscy są z nami.

Zobaczcie zdjęcia nowego cmentarza w Nieboczowach:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj