Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

WUG: Raport z prac komisji badającej przyczyny kwietniowej tragedii w Zofiówce

Facebook Twitter

W Zofiówce nałożyło się nie siebie wiele podziemnych zagrożeń: tąpania, metan czy wyrzuty metanu i skał. O tym mówi raport Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach. Dziś (27.10) swoje prace zakończyła komisja powołana w WUG-u do zbadania okoliczności tąpnięcia oraz przyczyn wypadku w kopalni Zofiówka.

Kopalnia Zofiówka, kwiecień 2022

W kwietniu tego roku w tym zakładzie JSW w wyniku wstrząsu na głębokości 900 metrów zginęło 10 górników. Dziś na szóstym posiedzeniu komisja przedstawiła swój raport. Katastrofę spowodowało tąpnięcie wywołane wstrząsem o magnitudzie ponad 2,5 stopnia. Wstrząs spowodował zniszczenia i wypływ metanu.

Węgiel w rejonie katastrofy był szczególnie nasycony metanem, wykazały to specjalistyczne badania.

Kopalnia Zofiówka, kwiecień 2022

Specjaliści na specjalnej konferencji podkreślili, że prognoza zagrożeń i stosowana profilaktyka były prawidłowe.

Pierwsze wnioski, komisja złożona z naukowców i specjalistów WUG, podano w połowie maja. Jak mówił wówczas Zbigniew Rawicki przewodniczący komisji, katastrofę spowodowało tąpnięcie, wywołane wstrząsem:

Jednocześnie ten wstrząs, poza zniszczeniami dokonanymi w wyrobisku, w którym zginęli ludzie, spowodował duży wypływ metanu do atmosfery kopalni, do powietrza, którym ci ludzie oddychali. Wypływ metanu był tak duży, że praktycznie zawartość metanu w wyrobisku wynosiła właściwie 100%.

Do kopalni Zofiówka po tragedii przyjechał prezydent Andrzej Duda

W kopalni Zofiówka w Jastrzębiu- Zdroju zginęło 10 pracowników, ich poszukiwania trwały 4 doby. Jak podały władze kopalni 7 osób to byli pracownicy JSW, trzej- to pracownicy firmy zewnętrznej, która wykonywała zlecenia na rzecz kopalni. Najmłodsza ofiara miała 30 lat, najstarsza- 51. Do wypadku w kopalni Zofiówko doszło 3 dni po wybuchach metanu w kopalni Pniówek w Pawłowicach, też należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej. W ich wyniku zginęło 9 osób a 25 zostało rannych.

W czwartek (27.10) podczas posiedzenia przedstawiono wnioski z prac komisji oraz propozycję zaleceń mających na celu zapobieżenie podobnym zdarzeniom w przyszłości.

Wszystkie materiały Radia 90 dotyczące tragedii w Zofiówce znajdziecie TUTAJ.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj