Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wybieramy Drzewo Roku 2022. W tej edycji nie ma drzew z regionu

Facebook Twitter

Przez cały czerwiec 16. drzew będzie rywalizowało w konkursie Klubu Gaja o tytuł Drzewa Roku 2022. Siedem dębów, cztery lipy, dwa klony, buk, wiąz i jabłoń to ulubione przez społeczności lokalne drzewa, które dostały się do finału konkursu. Niestety w tej edycji nie ma drzew z regionu. Wielka szkoda!

Zwycięzcę poznamy 1 lipca po podliczeniu głosów, Polskie Drzewo Roku 2022 będzie reprezentowało nasz kraj w konkursie europejskim w 2023 roku. Wśród 16. finalistów biorących udział w głosowaniu, wybranych przez jury konkursowe w pierwszym etapie konkursu, znalazły się dwa drzewa z województwa śląskiego, klon Tadeusz w Zawierciu oraz lipa Wiktoria w Wojkowicach.

Zobacz wszystkie drzewa dopuszczone do głosowania:

1. Matka Lasu w Chłopowie (gmina Myślibórz, woj. zachodniopomorskie) – 170 letni buk zwyczajny rośnie w rezerwacie przyrodniczo-krajobrazowym „Długogóry” w Nadleśnictwie Różańsko. Drzewo jest słynne od dawna i chętnie odwiedzane przez miłośników przyrody. Jego największe konary sięgają w bok na 15 m w każda stronę, dzięki czemu pod swoim baldachimem może pomieścić nawet 1000 osób.

2. Dąb Chrześcijanin w Januszkowicach (gmina Brzostek, woj. podkarpackie) – 650 letni dąb szypułkowy, znajduje się w pierwszej dziesiątce najstarszych drzew w Polsce, zaś w rankingu tych o najgrubszym pniu zajmuje szóstą lokatę. Mieszkańcy mówią o nim „niezniszczalne drzewo”, gdyż już kilka razy w historii swojego istnienia było podpalane.

3. Dąb Jan w Rogowie (gmina Stargard, woj. zachodniopomorskie) – dąb szypułkowy, wiek 600 lat, Rośnie w samym centrum wsi w towarzystwie mniejszego dąbka Jasia i dwóch okazałych dębów. Kilkadziesiąt metrów dalej znajduje się poniemiecki dworek, który wraz z drzewami tworzy wyjątkową atrakcję dla zwiedzających. To także charakterystyczny punkt spotkań mieszkańców podczas ważnych wydarzeń z życia społeczności lokalnej.

4. Dąb Fabrykant w Łodzi – dąb szypułkowy, wiek 180 lat, rośnie w łódzkim parku im. ks. bp. Michała Klepacza. Jest to jedno z najbardziej oryginalnych drzew w Polsce i wizytówka Łodzi. Jeden z konarów ma esowaty kształt i długość ponad 20 metrów. Wiosną przyciąga do siebie tłumy ludzi, którzy chcą oglądać jego majestat zatopiony w morzu błękitnych kwiatów śnieżników i cebulic.

5. Dąb Johannes Maleus alians Kanthy (Malec, gmina Kęty, woj. małopolskie) – dąb szypułkowy, wiek ok. 400-500 lat. Dąb wraz z innymi starymi dębami rośnie nad stawem rybnym, na którym znajduje się wysepka z pozostałościami po zamku warownym z początku XIV w. To niezaprzeczalnie najstarsi świadkowie lokalnej historii.

6. Dąb Opiekun w Milanówku (gmina Milanówek, woj. mazowieckie) – dąb szypułkowy, wiek 170 lat, Pod koniec XIX wieku, gdy dąb osiągnął dojrzałość, wybudowane przy nim pierwszy drewniany dom – willę Bańczewiankę. I tak dąb został Drzewem- Opiekunem. W gościnnych progach domu odbywają się warsztaty i wykłady dla mieszkańców i gości.

7. Dąb Prasław w Prusinowicach (gmina Lutomiersk, woj. łódzkie) – dąb szypułkowy, wiek 300 lat, Dąb od lat spaja lokalną społeczność i uczy postaw obywatelskich. Widział niejedno – wojny, potyczki, burze, narodziny i śmierć mieszkańców. Tu spotykali się młodzi, aby wyznać sobie miłość, a także grzybiarze wyruszający na zbiory do lasu.

8. Jabłoń Felicja w Długiem (gmina Zarszyn, woj. podkarpackie) – jabłoń, wiek 120 lat. Felicja jest jabłonią wyjątkowo okazałą – wysoka, postawna, piękna, ciągle owocuje mimo podeszłego wieku. Odegrała ogromną rolę w życiu kilku pokoleń, była świadkiem wielu wydarzeń, a obecnej właścicielce osobiście towarzyszy od wczesnego dzieciństwa.

9. Klon Jawor w Karczewie (gmina Karczew, woj. mazowieckie) – klon jawor, wiek 100 lat, Dzisiaj klon jest ostatnim żyjącym drzewem, z tych widocznych na zdjęciu z 1944 roku na karczewskim rynku i zajmuje szczególne miejsce w umysłach mieszkańców. Jest łącznikiem pokoleń, wyzwalaczem dobrych emocji, punktem odniesienia w czasie i przestrzeni.

10. Klon Tadeusz w Zawierciu (gmina Zawiercie, woj. śląskie) – klon zwyczajny, wiek ok. 100 lat, Społeczność szkolna nie wyobraża sobie szkolnego podwórka bez Tadeusza i jego kolegi Jana. Aż strach pomyśleć, że w 2013r. mogli go stracić… Podobno stał zbyt blisko budynku i zagrażał elewacji i zrzucał za dużo liści. Społeczność szkolna postanowiła powalczyć o Przyjaciela i nadać mu status pomnika przyrody.

11. Lipa w Zakopanem (gmina Zakopane, woj. małopolskie) – lipa szerokolistna, wiek ponad 200 lat, Lipa rośnie opodal kościółka p.w. Matki Zbawiciela. To drzewo szczególne, wyjątkowe, jedno z najstarszych w Zakopanem. Powiadają, że doczekała sędziwego wieku za sprawą zbójnika Suhego Jaśka, który schował w niej zagrabione dukaty

12. Strażniczka Miłosnej Historii (Bieńkowiec, gmina Drwinia, woj. małopolskie) – lipa drobnolistna, wiek ok. 380 lat. Lipa jest świadkiem wielowiekowej historii majątku, który niegdyś należał do dóbr królowej Bony. Dzisiaj dzięki odbudowie miejsce to na nowo odżyło, a potężna lipa znów zachwyca swym urokiem. Coraz częściej staje się ważnym pięknym elementem sesji fotograficznych. Wróciła też dawna tradycja koncertów pod lipą.

13. Lipa prof. Szafera w Broniszewie (gmina Wielopole Skrzyńskie, woj. podkarpackie) – lipa szerokolistna, wiek ok. 500 lat, Lipa od blisko pięciu wieków jest perłą parku podworskiego w Broniszewie. Polski botanik i profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego Władysław Szafer aktywnie zabiegał o jej ochronę, dlatego nazywana jest jego imieniem.

14. Lipa Wiktoria w Wojkowicach (gmina Wojkowice, woj. śląskie) – lipa szerokolistna, wiek 300 lat, Historia lipy od wieków związana jest z historią życia rodziny Kowalików i Łukasików. Imię Wiktoria zawdzięcza prababci jej obecnych opiekunek. Dzięki staraniom rodziny Wiktoria jest pierwszym i jedynym w Wojkowicach pomnikiem przyrody.

15. Wiąz Taczanowskiego w Lutomiersku (gmina Lutomiersk, woj. łódzkie) – wiąz szypułkowy, wiek ok. 300 lat, Wiąz rośnie w ogrodzie klasztoru Ojców Salezjanów i króluje swoim majestatem wśród innych drzew. Drzewo daje natchnienie muzykom w działającej tutaj Szkole Muzycznej o profilu organistowskim. Według legendy wiąz był świadkiem odpoczynku dowódcy powstania styczniowego – generała Edmunda Taczanowskiego, od którego nazwiska wiąz nosi swoje imię.

16. Dąb Wolności w Puławach (gmina Puławy, woj. lubelskie) – dąb szypułkowy, wiek 100 lat, Dąb rośnie w otoczeniu parku miejskiego „Skwer Niepodległości”. Został posadzony w 10. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości przez młodzież puławskich szkół.

12. edycja konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja zgromadziła ponad 40 zgłoszeń drzew z całej Polski, które od pokoleń są częścią lokalnej społeczności, przyrody, kultury i historii.

Drzewa to życie. Drzewa to przyrodniczy cud, dzięki któremu ludzka społeczność na planecie Ziemia może realizować swoje marzenia i cela. Z jednej strony kochamy i szanujemy drzewa a z drugiej jak nam przeszkadzają jesteśmy dla nich bezwzględni. Konkurs Klubu Gaja o tytuł Drzewa Roku jest ważny nie dla drzew a dla ludzi. To my, obywatele i obywatelki dostrzegamy znaczenie drzewa, które zgłaszamy. To my staramy się o jego zwycięstwo w konkursie. To my wokół naszych ukochanych drzew budujemy kapitał społeczny. Niezwykłą wartością tego konkursu jest tworzenie głębokiej i współzależnej relacji między człowiekiem a przyrodą. Zapraszam do głosowania.

– powiedział Jacek Bożek szef Klubu Gaja. Głosowanie na stronie drzeworoku.pl

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 7 czerwca 2023