Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wybierasz się do lasu? Sprawdź, jak rozpoznać żmiję

Facebook Twitter

Wybierasz się na leśne wędrówki? Czasem w trakcie spacerów możemy natknąć się na węża, przez co może pojawić się w nas strach i panika. Na szczęscie nie mamy się czym przejmować. W naszych lasach możemy napotkać kilka gatunków węży, ale żaden nie zagraża naszemu życiu. Najgroźniejszym wężem występującym w Polsce jest żmija- podpowiadamy, jak ją rozpoznać.

Fot. ndrenikon 45 / pixabay.com

Pamiętajmy, że wszystkie węże w Polsce objęte są ochroną gatunkową. Szanujmy te gady i nie róbmy im krzywdy. Gdy napotkamy węża na swojej drodze, pozwólmy mu spokojnie się oddalić- te zwierzęta nie atakują ludzi umyślnie.

W polskich lasach możemy napotkać trzy rodzaje żmii zygzakowatej:

  • brązowa. czerwona
  • szara
  • czarna

Zobacz, jak możesz rozpoznać żmiję oraz inne węże:

Żmija jest jedynym jadowitym wężem w Polsce, ale atakuje wyłącznie, kiedy się broni i nie ma możliwości ucieczki. Nawet jeśli ukąsi, bardzo rzadko dochodzi do zgonu- to 1% w skali Europy.

Ukąszenie żmii

Kiedy jednak dojdzie do ukąszenia nas przez żmije, powinniśmy koniecznie powiadomić służby medyczne i przestrzegać podstawowych kroków:

  • natychmiastowo unieruchomić ukąszoną kończynę i ułożyć ją poniżej poziomu serca, co znacząco zmniejsza wchłanianie jadu wskutek ograniczenia krążenia;
  • założyć jałowy opatrunek w miejscu ukąszenia i ewentualnie przemyć ranę wodą lub wodą z mydłem;
  • ograniczyć poruszanie się;
  • zadzwonić po pogotowie ratunkowe lub zapewnić szybki transport do szpitala, gdzie medycy rozpoczną leczenie.

Żmija zygzakowata (Vipera berus), odmiana czarna

Działanie jadu i leczenie

Ukąszenie żmii w 30-60% może okazać się suche, czyli bez wstrzyknięcia jadu, jednak zawsze powinniśmy zasięgnąć pomocy medycznej. Jad żmii zygzakowatej jest mieszaniną kilku toksyn o działaniu: uszkadzającym układ nerwowy, powodującym martwicę tkanek, zmniejszającym krzepliwość krwi i powodującym zmiany rytmu serca.

Po ukąszeniu na skórze widoczne są dwie charakterystyczne ranki. Ukąszenie jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci i osób starszych. Nie stanowi śmiertelnego zagrożenia dla zdrowego dorosłego człowieka. Leczenie polega na podaniu antytoksyny końskiej.

Pamiętajmy, że ratownicy medyczni i karetki pogotowia w standardowym wyposażeniu nie dysponują surowicą przeciwko jadowi żmii. W antidotum zaopatrzone są szpitale i oddziały ratunkowe. Po ukąszeniu spodziewajmy się, że zostaniemy jakiś czas na obserwacji w szpitalu.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 19 marca 2024