Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Wybory do Parlamentu Europejskiego w regionie [AKTUALIZACJA]

Facebook Twitter

Za nami wybory do Parlamentu Europejskiego. Szacowana frekwencja wyniosła ponad 40 %, to sporo porównując do głosowania sprzed 5 lat, gdy Polacy z 24 % frekwencją znaleźli się w ogonie Europy. Wczoraj (26.05.) było zdecydowanie lepiej, ale i tak daleko nam do Belgii, gdzie głosuje ponad 87 % uprawnionych obywateli.

Prawo i Sprawiedliwość wygrywa wybory w regionie. Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała już dane z prawie 94% obwodowych komisji na Śląsku. W powiecie wodzisławskim, raciborskim, w Jastrzębiu, Rybniku i Żorach znane są już dane ze wszystkich komisji.

W powiecie wodzisławskim przewaga PiS-u nad Koalicją Europejską jest dość duża, to prawie 53% do 31%, podobnie w Jastrzębiu. Na raciborszczyznie wynik to 44,6% do niespełna 40% dla PiS-u, w Rybniku i Żorach stosunek głosów to 46% do 36% dla Prawa i Sprawiedliwości.

W powiecie cieszyńskim minimalnie, ale na pierwszym miejscu uplasowała się natomiast Koalicja Europejska z wynikiem 42,9%, tuż przed Prawem i Sprawiedliwością, to ugrupowanie osiągnęło wynik 42,1%. W powiecie rybnickim nie przeliczono jeszcze wszystkich głosów, znamy wyniki z ponad 56% obwodowych komisji wyborczych, prowadzi Prawo i Sprawiedliwość.

Nasz reporter pytał was dlaczego poszliście głosować. Przed jednym z lokali wyborczych w Rybniku był Arkadiusz Żabka:

Spośród kandydatów na Śląsku wybranych zostało siedem osób, które zasiądą w Parlamencie Europejskim. Według sondażowych badań mandatów mogą być pewni Jerzy Buzek (KE), Jan Olbrycht (KE), Jadwiga Wiśniewska (PiS), Izabela Kloc (PiS).

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 2 czerwca 2020