Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wybrano hit i kit rybnickiej architektury [FOTO]

Facebook Twitter

Siedziba firmy produkującej oprogramowanie przy Obwiedni Południowej w Rybniku hitem miejskiej architektury według internautów. Tuż za nią Bulwary nad Nacyną, które z kolei najwyżej ocenione zostały przez jury konkursu Architkit.

Na pomysł, by wybrać hit i kit w miejskiej przestrzeni wpadło „Stowarzyszenie Rybnik-miasto do życia”:

Bulwary nad Nacyną zwyciężyły w głosowaniu Jury. Jurorzy podkreślali przede wszystkim walory bulwarów. Bulwary żyją, służą wszystkim mieszkańcom Rybnika. Jest to miejsce, które naprawdę tętni życiem i odmieniło ten fragment miasta. Z kolei na drugim końcu kitem została nominowana rzeźba na rondzie, na ulicy Żorskiej „Ulotność” i tym samym uzyskała tytuł kitu rybnickiej architektury. Z kolei w głosowaniu Jury kitem został uznany budynek przy ulicy raciborskiej. Jurorzy zwrócili uwagę na brak spójności z otoczeniem, na wykorzystanie fasady budynku jako gigantycznej przestrzeni reklamowej -mówi Mariusz Maroszek, organizator konkursu. 

W sumie internauci oddali półtora tysiąca głosów. To więcej niż w pierwszej edycji, 8 lat temu:

Pokazuję, że dla mieszkańców to jest ważny temat, jak wygląda nasze rybnickie otoczenie i architektura. Też prawdopodobnie za kolejne 8 lat mamy nadzieję, że również zorganizujemy taki konkurs, damy wszystkim trochę czasu na przekształcenie swoich obiektów. Zauważyliśmy, że budynki przy ulicy raciborskiej mają taką tendencję, że rondo przy ulicy raciborskiej i tamte okolice to jest miejsce, która wymaga pewnego rodzaju interwencji. Raz, że jest tam niszczejąca kamienica, dwa to jest ten budynek, który jest traktowany jako przestrzeń reklamowa. Tam powyżej jest takie miejsce, jest opuszczone, taki 'blaszok’ to tez jest niszczejące taki fragment naszego miasta. Warto się tej przestrzeni przyjrzeć. 

Wśród nominowanych w kategorii KIT znalazł się parking wielopoziomowy przy Hallera:

Jest to obiekt, który niewątpliwie budzi kontrowersje i to zarówno z powodów, ze góruję nad otaczającą tkanka miejską, ale również budzi kontrowersję z uwagi na fakt niewykorzystania tego obiektu w pełni. Jest on wykorzystywany niemal w 20% i tutaj rodzi się pytanie o zasadność takiego rodzaju inwestycji za pieniądze mieszkańców.

Znamy wyniki, co dalej?

Jeżeli chodzi o parking wielopoziomowy Hallera to tutaj prawdopodobnie nic się nie da zrobić, ale wiem, że w pierwotnych planach parking wielopoziomowy przy ulicy Hallera ma zostać porośnięty pewnego rodzaju zielenią, która miała sprawić, że ten budynek przestanie tak się wybijać z otoczenia więc będzie spróbowali wpłynąć tutaj na miasto, na ten budynek. Rzeźba „Ulotność” tutaj rybki odpłynęły już ronda na ulicy żorskiej na Pniowiec więc mamy nadzieję, że miasto dostrzeże problem z tą „ulotnością” i ta rzeźba zostanie przeniesiona w jakieś miejsce, w które będzie bardziej pasowała. To jest pewnego rodzaju sztuka tylko uważamy, że to rondo nie jest dobry miejscem, aby prezentować taką sztukę.

Rozmawiała Monika Sokołowska.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 marca 2024